Nezleyle başa çıkma yolları

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

Nezleyle başa çıkamamamıza rağmen, onu önleyen veya hafifleten önlemler alınabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

-Ayakları sıcak suda bekletmek: Her gece dayanabileceğimiz sıcaklıktaki suda ayaklarımızı 15 dakika bekletelim.

-Çiğ yeşil soğan yemek: Yeşil soğanı ince ince doğradıktan sonra diğer sebzelerle birlikte salata yaparak yiyelim.

-Tuzlu suyla ağzı çalkalamak: Her gün sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa öğünlerden sonra tuzlu suyla ağzı çalkalamak, ağzın içindeki mikropları temizler.

-Soğuk suyla yüzü yıkamak: Yüzümüzü soğuk suyla yıkarken, burun deliklerini de birkaç defa yıkayalım.

-Burnun iki yanına masaj yapmak: Orta parmaklarımızla burun deliklerinin iki yanına 10 kez bastıralım. Bu, hem nezleyi önlemeye hem de burnun tıkanmasını engellemeye yardımcı olur.

-Kola ve zencefil haşlaması: 20-30 gram taze zencefili ince ince doğradıktan sonra, kolayla birlikte kaynayıncaya kadar haşlayalım.

-Zencefilli sıcak kola, gribi önlemede çok etkili olur.

-Buhar çekmek: Nezle ilk başladığı zaman bardağa kaynar su dökelim ve bardaktan çıkan buhara karşı, su soğuyana kadar derin nefes alıp verelim. Bu işlem günde birkaç defa yapıldığında burun tıkanıklığına iyi gelir.

-Fön makinesini şakaklara tutmak: Nezle olacağınızı hissettiğinizde, fön makinesini şakaklarınıza 3-5 dakika tutmak ve bunu günde birkaç kez tekrarlamak, sizi rahatlatır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

-Dövülmüş sarımsak ve bal: Aynı miktarda dövülmüş sarımsak ve balı karıştırdıktan sonra ılık su eşliğinde her defasında bir kaşık içelim. Günde 4-6 kez alınan dövülmüş sarımsak ve bal gribe karşı çok etkilidir.

-Susam yağıyla yumurta: 50 gram ısınmış susam yağına bir yumurta kırılır ve üzerine kaynar su dökülür ve bu karışım sıcakken içilir. Sabah ve akşam günde iki kez olmak üzere 2-3 gün devam ettirilen bu işlem, nezle sonrası öksürüğün giderilmesine yardımcı olur.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious