Nicolas Sarkozy, kendisini yuhalayan balıkçılarla tartıştı

Nicolas Sarkozy, kendisini yuhalayan balıkçılarla tartıştı.13945
  • Giriş : 06.11.2007 / 22:15:00
  • Güncelleme : 06.11.2007 / 22:31:51

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, kendisini yuhalayan balıkçılarla tartıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'da mazota zamma karşı çıkan balıkçıları yatıştırmak için Le Guilvinec'e giden Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, kendisini yuhalayan balıkçılarla tartıştı.

Sarkozy, sendika temsilcileriyle yapacağı görüşmeye girmeden önce, limanı deniz trafiğine kapatan bir grup balıkçının, parlamentonun Cumhurbaşkanı maaşına yaptığı zamma atıfta bulunarak, ''Parlamentonunu sana yaptığı gibi biz de yüzde 40 zam istiyoruz'' demeleri ve yuhalamalar üzerine öfkesini gizleyemeyerek, ''Bir talebiniz varsa, bana hakaret edeceğinize, gelin bunlara dile getirin'' dedi.

Öfkeli balıkçılara hitaben yaptığı konuşmada, ''Sizleri yanlız bırakmayacağım, ama bu tür hakaretleri de kabul edemem'' diyen Sarkozy, daha sonra sendika temsilcileriyle bir araya gelerek, sektörün içinde bulunduğu zor durumdan kurtulması için bazı vaatlerde bulundu. Sarkozy, ''altı ay süreyle balıkçıların sosyal kesintilerden muaf tutulacağı ve teknelerin daha az mazotla çalışması için gerekli teknik düzenlemelerin yapılması konusunda devletin maddi yardımda bulunacağı'' sözünü verdi.

Fransa'da mazot fiyatındaki artışı protesto eden balıkçıların, üç sahil kentinde protesto eylemi beşinci gününde devam ediyor. Balıkçıların Brest, Douarnenez ve Lorient kentlerindeki limanlarda ve mazot istasyonlarında barikat kurmaları yüzünden deniz trafiği felce uğradı.

Balıkçıların üye olduğu sendika temsilcileri, yarın Tarım Bakanı Michel Barnier ile bir araya gelerek, sektöre sağlanacak sübvansiyonları tartışacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious