Nicolas Sarkozy, Türkiye'nin önünü acil olarak kesecek

  • Giriş : 13.06.2007 / 11:10:00

Sarkozy, Türkiye'ye, imtiyazlı ortaklık verilmesi konusunda ne kadar ciddi olduğunu göstermeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz Financial Times'a göre, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Türkiye'ye, Avrupa Birliği'ne tam üyelik yerine imtiyazlı ortaklık verilmesi konusunda ne kadar ciddi olduğunu göstermeye hazırlanıyor.
Sarkozy'nin 21-22 Haziran'da Brüksel'de toplanacak zirvede, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin bir kısmını daha engellemeye çalışacağını belirten gazete şöyle devam ediyor:
"Sarkozy, gelecek haftaki zirvede Avrupa anayasası konusundaki müzakereleri zorlaştırmamak için, Türkiye'nin üyeliği ilgili tartışmayı sonbahara erteleyeceğini belirtmişti daha önce. Ancak Fransız yetkililer, bu konudaki yeni ve sert politikalarını, hemen devreye sokabileceklerinin sinyalini veriyorlar.
Almanya Başbakanı Angela Merkel zirveden hemen sonra, Türkiye ile üç yeni başlıkta müzakerelerin başlayabileceğini umuyordu. Bu, duraklayan reformlar ve ülkedeki siyasi kargaşaya rağmen, Ankara'nın Avrupa ile ilişkilerinin kopmadığının göstergesi olacaktı.
Bu üç başlıktan ikisi aslında pek tartışma yaratmıyor ve istatistik ile mali denetimi kapsıyor. Ancak Fransa, üçüncü başlık olan ekonomik ve mali bütünleşme konusunda sıkıntıları olduğu uyarısında bulunuyor.
Fransız diplomatlar, üç başlıkta da henüz bir karar alınmadığını dile getiriyor. Ancak Avrupa Birliği büyükelçileri, Paris'in özellikle Türkiye'nin euro kullanan ülkeler arasına katılması konusunda ciddi kaygıları bulunduğunu söylüyor.
Türkiye'nin destekçileri ise, tabloyu yumuşatma gayretinde. 'Eğer üç yerine, iki müzakere başlığı açılırsa, bu dünyanın sonu olmaz' diyorlar. Yine de, eğer Fransa tehditini gerçekleştirirse, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile müzakerelerinin yönünü, tam üyelikten imtiyazlı ortaklığa doğru çevirdiğinin açık bir göstergesi olacak bu."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious