Nicolas Sarkozy: Kosova'nın bağımsızlığı kaçınılmaz

  • Giriş : 15.06.2007 / 18:35:00

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Kosova'nın bağımsızlığının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Kosova'nın bağımsızlığının kaçınılmaz olduğunu, ancak BM'de Rusya'nın vetosundan kaçınmak için hala biraz zamana ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Kosova'nın kuzeyindeki NATO güçlerinin komutanı Fransız General Eric Arnaud ile Fransız Genelkurmay Başkanlığında bir video konferans görüşmesi yapan Sarkozy, "Tüm taraflar, bağımsızlığın kaçınılmaz olduğunun farkında mı?" diye sordu.

Geçen hafta yapılan G-8 müzakerelerinin gündem maddesi Kosova konusunda biraz daha zaman gerektiğini söyleyen Sarkozy, BM'nin Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari'nin bu bölgeye uluslararası topluluğun gözetimi altında yarı bağımsızlık öneren projesi doğrultusunda hazırlanan bir karar tasarısının BM Güvenlik Konseyinde müzakere edilmekte olduğunu anımsattı.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Almanya'daki G-8 toplantılarında da Kosova'nın nihai statüsü konusunda 6 ay düşünme süresi önerisinde bulunmuştu.

Sarkozy, zirvenin düzenlendiği Almanya'nın kuzeydoğusunda yer alan Heiligendamm'da düzenlediği basın toplantısında, bu altı ay sonunda Belgrad ve Priştine'nin, BM'nin Kosova özel temsilcisi Martti Ahtisaari'ninkinden daha iyi bir statü bulabileceklerini savunmuştu.

Fransız Cumhurbaşkanı, öncelikle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Kosova'nın bağımsızlığının kaçınılmaz perspektifini kabul etmesini ve Sırbistan ile Kosova'nın da bu ek süreyi uzlaşmak için kullanmalarını dilediğini söylemişti.

Sarkozy, "Öncelik Bay Putin'e zaman tanımak" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious