Niğde'de patates yasağı sona erdi

  • Giriş : 04.03.2008 / 17:00:00

Niğde'de bazı bölgelerde patates kanseri nedeniyle uygulanan ekim yasağı, Tarım İl Müdürlüğü'nün çalışmalarıyla sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tarım İl Müdürü Cemil Usanmaz yaptığı açıklamada, Niğde'nin Türkiye'de en fazla patates üreten iller arasında yer aldığını belirterek, "Türkiye'deki patates üretimi 4.3 tonla 4,5 milyon ton arasında değişiyor. İlimiz şuanda 800 bin tona yakın üretime ulaştı. Bizden sonra en fazla üretimi 400 bin tonla Nevşehir yapıyor." dedi.

Halk arasında patates kanseri diye bilinen hastalık nedeniyle üretim yasağı ve karantina uygulaması nedeniyle, bazı bölgelerde patates ekim yasağının olduğunu aktaran Uslanmaz, "İlimizde 23 bin hektarlık bir alanda patates üretimi yapılıyor. Bu sene, patates üreten çiftçilerimize yönelik yeni bir uygulama başlatıldı. Geçmişte 100 metre ve 300 metre arasında değişen güvenlik kuşağı sistemi vardı. Bulaşık alanlar 4 bin dekar civarında, 40 bin dekar civarında da güvenlik kuşağı alanımız vardı. Bu sene güvenlik kuşağı alanını daraltarak 10 bin dekara düşürdük. Güvenlik kuşağı alanı daraltılınca, Ağcaşar kasabası da patates üretimine açıldı. Sıkıntı olmayan alanlarda patates üretimi yapılabilecek." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious