Niğde'de petrol umudu

  • Giriş : 03.06.2007 / 10:21:00

50 yıl sonra, Niğde'nin Bor ilçesinde bulunan ikinci büyük boyutlu petrol sahası umut oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güneydoğu Anadolu bölgesindeki Raman petrol sahasından 50 yıl sonra, Niğde'nin Bor ilçesinde bulunan ikinci büyük boyutlu petrol sahası umut oldu.

MTA tarafından bulgularına rastlanan sahada yapılacak çalışmalar, TPAO-MTA işbirliği ile yürütülecek.
Edinilen bilgiye göre, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğünün uzun yıllardan bu yana Orta Anadolu bölgesinde yürüttüğü çalışmalar sonrasında petrol bulgularına rastlanılan Niğde-Bor sahası, TPAO'ya tahsis edilecek.
Raman'dan sonra en yüksek petrol bulgularına rastlanılan Niğde-Bor sahasındaki petrolün işletilmesine yönelik ruhsatların TPAO tarafından alınacağı bu amaçla sahaların da kapatıldığı öğrenildi.

MTA Genel Müdürlüğü tarafından bölgede yapılan sondaj çalışmaları sonrasında kaliteli ve yüksek rezervlere rastlanılan Niğde-Bor'da havza etüd çalışmaları geçen hafta tamamlanmış ve bu çalışmalardan olumlu sonuç alınmıştı.

MTA Genel Müdürlüğü tarafından bin 130 metreye kadar yapılan sondaj sonrası elde edilen bilgiler TPAO'ya aktarılacak, bundan sonra petrol sahasında yapılacak çalışmalar MTA-TPAO Genel Müdürlüğü işbirliği ile yürütülecek.

TPAO-MTA birlikteliğiyle yapılacak sondaj çalışmaları sonrası, bölgede tahmini rezerv ve mevcut petrolün kalitesi netlik kazanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious