Niğde'deki zehirlenmenin elma ilacından kaynaklandığı açıklandı

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Niğde'nin Bor ilçesi Karanlıkdere kasabasında katıldıkları cenaze yemeğinden zehirlenen 111 kişiden 3'ü yaşamını yitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cenaze yemeğine katılan kişilerden özellikle mutfakta yemek yiyenlerin zehrin şiddetini daha fazla hissetmeleriyse, ilacın mutfakta yemek kapları içinde hazırlanmış olabilme ihtimalini kuvvetlendiriyor. Zehirlenerek tedavi gören hastalar, yemek yedikleri kapların parlak olduğunu ve üzerinde herhangi bir kalıntı olup olmadığını fark edemediklerini belirtti.

Evde daha önce bir ilaçlama çalışmasının yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi sahibi olmadıklarını belirten hastalar, mutfakta yemek yiyen arkadaşlarının zehrin şiddetini daha fazla hissettiklerini aktardı.

Zehirlenen 111 kişiden birisi Niğde Bor Devlet Hastanesi'nde ikisi ise Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Zehirlenen 21 kişi Niğde Devlet Hastanesi'nde, 61 tanesi Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi'nde ve 26 tanesi de Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Yaralılardan 4'ünün durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi İsmail Tamer, hastalarda görülen belirtiler ve yaptıkları teşhisler sonrasında zehirlenmenin 2,4D adı verilen elma ilacından kaynaklandığını tespit ettiklerini açıkladı.

Kesin sonucun Ankara İl Hıfzıssıhha Kurulu'ndan gelecek sonuca göre belirleneceğini ifade eden Tamer, zehirlenme nedeniyle gelen hastalarda, titreme, ağız kuruluğu, epilepsi şeklindeki bayılma, karın ve baş ağrısı gibi belirtilerin görüldüğünü anlattı.

Zehirlenmenin kesinlikle gıda zehirlenmesi olmadığını açıklayan Tamer, "Edindiğiniz bilgiye göre bir gün önce hayatını kaybeden Pakize Altuntaş isimli şahıs da aynı ilaçtan hayatını kaybetmiş. Hastalardan ve yakınlarından aldığımız bilgiye göre hayatını kaybeden şahsın elma ilacı olarak bilinen zehirli maddeyi evde bulunan yemek kapları ve masa üzerinde hazırlamış olabileceği endişesi üzerinde duruyoruz. Hiçbir şeyden habersiz ilaç hazırlanan yemek kaplarından ve masa üzerinde yemek yiyen vatandaşlar zehirlenerek soluğu hastanelerde aldı. Hastalardan birisi Niğde'de ikisi de Kayseri'de hayatını kaybetti" şeklinde konuştu.

Öte yandan Niğde Valisi Gündüz Beder ve Niğde Milletvekili Erdoğan Özeken Kayseri'de tedavi gören hastaları ziyaret etti. Üzücü bir olay yaşadıklarını kaydeden Niğde Valisi Gündüz Beder, tüm ihtimalleri göz önünde bulundurduklarını kaydetti. Edindikleri bilgiye göre elma ilacı olarak kullanılan zehirli ilacın evdeki haşerelerin öldürülmesi için kullanıldığını ve bunun neticesinde cenaze yemeğine gelen vatandaşların zehirlendiğini öğrendiklerini kaydeden Beder, Sağlık Bakanlığı'nın da olayla yakından ilgilendiğini ve iki kişilik bir inceleme ekibi gönderdiğini vurguladı.

Evin içi ve etrafının karantinaya alınarak hiç kimsenin yaklaştırılmadığını bildiren Vali Beder, akşam saatlerinde de evin etrafında bulunan iki köpeğin öldüğünü öğrendiklerini açıkladı.

Hastaları ziyaret eden Vali Beder, doktorların kontrolü ve isteğine göre hareket etmelerini isteyerek, "Hemen çıkacağız diye bir düşünceye kapılmayın. Doktorlarınız ne derse ona göre hareket edin" diyerek hastalara uyarılarda bulundu.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisi devam eden hastalar, mutfakta yemek yiyen arkadaşlarının zehrin şiddetini daha fazla hissettiklerini anlatırken, "Yemek yediğimiz kapların hepside parlak yüzlüydü. Paslanmış olabilme gibi bir durumları yoktu. Ancak nasıl oldu da böylesine büyük bir zehirlenme olayı gerçekleşti bizlerde anlayamadık" dedi.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören ve durumu iyi olan 61 hastanın bugün akşamüzeri taburcu edilebileceği açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious