Niğde'nin çeşme suyu arsenikli çıktı

Niğde'nin çeşme suyu arsenikli çıktı.11457
  • Giriş : 05.09.2008 / 14:55:00

Niğde'de kapatılan 2 kuyunun ardından, 10 kuyuda daha arsenik oranı yüksek çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Niğde Valisi Sebahattin Öztürk, örnekler alınan 10 kuyuda da arsenik oranının Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kriterlerin üzerinde çıktığını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, İzmir, Nevşehir, Aksaray, Niğde, Van ve Kars'ta içme suyunda arsenik oranın yüksek olduğunu açıklamasının ardından Niğde'de arsenik oranı yüksek çıkan 2 kuyunun kapatıldığı ortaya çıkmıştı.

Niğde'ye içme suyu sağlayan 40 kuyudan alınan örnekler, tahlil için Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi'ne gönderilmişti. Oran çok yüksek değil
Vali Sebahattin Öztürk, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne gönderilen örneklerle ilgili tahlil sonuçlarının gönderildiğini, buna göre 10 kuyuda arsenik oranının yüksek olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kritere göre suda en fazla 10 mikrogram litre arsenik olabileceğini belirten Vali Öztürk, 10 kuyudaki arsenik oranlarının 12-14 mikrogram litre arasında değiştiğini söyledi.

Bu oranın belirlenen kriterin biraz üzerinde olduğunu ancak daha önce kapatılan iki kuyunun birinde Hançerli su deposunu besleyen 47 nolu kuyuda 59 mikrogram litre, 48 nolu kuyuda 201.6 mikrogram litre arsenik çıktığını ifade etti.

Arsenik oranının normal değerlerin biraz üzerinde olması nedeniyle içilip içilmeyeceği konusunda kendisinin net bir şey söylemesinin mümkün olmadığını da kaydeden Öztürk, "Bu konuda Niğde Belediyesi ile görüşmelere başlandı. Belediye yetkilileri arsenik oranı yüksek kuyuları kapatıp yedek kuyuları devreye sokacak. Bu yedek kuyulardan da örnek alıp, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'ne göndereceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*