Nihai kararı kim verecek?

  • Giriş : 13.02.2007 / 00:00:00

Şemdinli davasında yetki karmaşası çözülemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şemdinli davasının temyiz incelemesini kim yapacak? Yargıtay Ceza Genel Kurulu bu sorunun cevabını bulmak için toplandı. Ancak soruya yine cevap bulunamadı.
Temyiz davasına bakan 1'inci ceza dairesi "görevsizlik" kararı aldı ve dava dosyasını, devlete karşı işlenen suçlara bakmakla görevli 9'uncu ceza dairesine gönderdi.

Ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, davanın geldiği aşamada görevsizlik kararı verilemeyeceğini gerekçe göstererek bu karara itiraz etti. İşlerin tıkandığı bu noktada çözüm bulmak için Yargıtay Ceza Genel Kurulu devreye girdi.

Kurul Şemdinli davasında son sözü hangi dairenin söyleyeceğine karar verecekti. Ancak üyeler kendi aralarında fikir birliğine varamadı ve yasalar gereği aranan üçte ikilik çoğunluk sağlanamadı.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu önümüzdeki hafta konuyu yeniden görüşecek ve temyiz davasına kimin bakacağına karar verecek. Yerel mahkeme Şemdinli olaylarında yargılanan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz hakkında 39 yıl 5 ay 10'ar günlük hapis cezası vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious