Nihat Buldan'a 39 yıl hapis talebi

Nihat Buldan'a 39 yıl hapis talebi.15609
  • Giriş : 28.01.2008 / 19:35:00

İstanbul ve Tekirdağ'da eş zamanlı olarak yapılan operasyonda ele geçirilen 90 kilogram eroine ilişkin Nihat Buldan'ın da aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında 12 ile 39 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle iddianame hazırlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık, soruşturmayı tamamlayarak şüpheliler hakkında hazırladığı iddianameyi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sundu.

İddianamede, Nihat Buldan'ın ''suç işlemek için örgüt kurmak'' ve ''uyuşturucu ticareti yapmak'' suçlarından 13 ile 39 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi.

Aynı iddianamede, diğer şüpheliler Çelebi Özpazar, Muzaffer Özpazar, Yavuz Çayır, Selahattin Taş, Hakan Timuçin Kaya, Ali Ersan ve Selçuk Dursun ile haklarında yakalama emri bulunan Salih Rengiz Nalcıoğlu, Ali Balin ve Yılmaz Kaya'nın da ''suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak'' ve ''uyuşturucu ticareti yapmak'' suçlarından 12 ile 36'şar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

İddianamenin kabul edilmesi halinde şüphelilerin yargılanmasına önümüzdeki günlerde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

-OLAYIN GEÇMİŞİ-

İstanbul ve Tekirdağ'da eş zamanlı olarak yapılan operasyonda 90 kilogram eroin ele geçirilmişti.

Konuya ilişkin gözaltına alınarak 3 Ocak 2008 tarihinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde hakim karşısına çıkarılan DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'ın kayın biraderi Nihat Buldan ile diğer 7 şüpheli tutuklanmıştı.

Buldan, daha önce de İngiltere'de 2001 yılında ele geçirilen 31 kilogram eroinle ilgisi bulunduğu gerekçesiyle yakalanıp 16 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve 4 yıl bu ülkede cezaevinde kaldıktan sonra Türkiye'ye iade edilmişti. Türkiye'de de 2,5 yıl cezaevinde yatan Nihat Buldan, 5 Ağustos 2007 tarihinde Van Erciş Cezaevi'nden tahliye olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious