Nihat Özdemir'in ortağı tutuklandı

Nihat Özdemir'in ortağı tutuklandı.12926
  • Giriş : 04.07.2008 / 23:49:00

BOTAŞ'taki ''yolsuzluk'' iddiaları üzerine ''Mavi Hat'' operasyonunun ardından açılan davada yargılanan ve hakkında yakalama emri bulunan Sezai Bacaksız, mahkemede ifadesinin alınmasının ardından tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkartılan sanık Bacaksız, üzerine atılı ''ihaleye fesat karıştırmak'', ''rüşvet vermek'', ''çıkar amaçlı suç örgütüne yardım etmek suretiyle üyesi olmak'' suçlamalarını kabul etmediğini söyledi.

Limak Şirketi'nin ortağı olduğunu belirten Bacaksız, Tuzgölü Su Hattı ihalesiyle ilgili olarak suç teşkil eden herhangi bir eylemi olmadığını ileri sürdü. Bacaksız, ''Bu ihaleye 10 firma girdi, biz üçüncü olduk. İhale daha sonra iptal edildi. Hatta ihale süresi uzayınca teminat mektubunun süresinin uzatılması resmi olarak bildirildi. Biz uzatmayacağımızı bildirerek ihaleden çekildik'' dedi.

DSİ, Limak İhalesi ile ilgili de herhangi bir suç teşkil eden eyleminin bulunmadığını iddia eden Bacaksız, şunları kaydetti:

''Şöyle ki bu ihaleler 10 yıl kadar önceden yapılmış ihalelerdir. Ancak bazı DSİ ihaleleri 'iz proje'de kalmıştır, yani bunların ödeneği yoktur. Bunlara 'iz ödenekli projeler' denir. Firma olarak tabii ki kurumdan para alıp projeye devam edilmesini biz isteriz. Yani ihalenin 'iz proje'den çıkartılmasını isteriz. Bu nedenle de kurumlar nezdinde çalışmalarımız olmuştur. Bu gayet doğaldır. Ancak bu çalışmalar sırasında suç teşkil eden, iddiaları doğrulayan hiçbir eylemim olmamıştır.''

Davanın hazırlık aşamasında, herhangi bir şekilde, kendisinin veya bir başkasının telefonunun dinlenildiğini öğrenip de bir başka sanığa bu konuda bilgi vermediğini öne süren Bacaksız, ''Piyasada herkes telefonunun dinlenildiğinden endişe eder. Benim de bununla ilgili görüşmelerim olabilir. Ancak gerçekte iddia edildiği gibi telefon dinlenildiğini öğrenip bir kimseye bunu bildirmiş değilim'' diye konuştu.

Telefon konuşmalarına ilişkin soru sorulan Bacaksız, genel olarak hakkındaki suçlamaları destekleyen görüşmelerin bulunmadığını, ancak İbrahim Selçuk ile görüşmesinin bir hata olduğunu sonra anladığını söyledi.

Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan, Bacaksız'ın, suçun vasfına, delil durumuna ve dosya kapsamına göre tutuklamasına karar verilmesini talep etti.

Bacaksız'ın avukatları Birgül Feyzioğlu ve Elif Demirhan ise müvekkillerinin suçsuz olduğunu ileri sürerek, serbest bırakılmasını istedi.

Avukat Demirhan, ''Aynı suçlama ile ilgili ortağı Nihat Özdemir serbesttir. Bacaksız'ın da serbest bırakılmasına karar verilmesini talep ediyorum'' dedi.

Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, Bacaksız'ın, hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgu ve delillerin bulunması nedeniyle tutuklanmasına karar verildiğini açıkladı.

Bacaksız, cezaevine götürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious