Nikoliç, AB ve Kosova konusunda kararlı

Nikoliç, AB ve Kosova konusunda kararlı.10652
  • Giriş : 03.02.2008 / 15:46:00

Sırbistan'da kritik cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemi devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplam 6,7 milyon kayıtlı seçmenin Cumhurbaşkanı Boris Tadiç ile aşırı milliyetçi Radikal Parti adayı Tomislav Nikoliç arasında tercihte bulunacağı seçimde sandıklar saat yerel saatle 20,00'ye kadar açık olacak.


Yetkililer, saat 10.00 itibariyle katılımın yüzde 10 dolayında gerçekleştiğini açıkladı. Birinci turda yüzde 61 olan katılımın, bu oranın üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, eşi ve iki çocuğuyla birlikte oyunu sabah Belgrad'daki 34 numaralı seçim merkezinde kullandı. Boris Tadiç, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada seçimin "AB'ye 'evet' ya da 'hayır' referandumu" niteliği taşıdığını söyledi.

"BU ÜLKE VE BU HALK DAHA İYİ BİR YAŞAM İSTİYOR, TECRİT DÖNEMİNE GERİ DÖNMESİNİ DEĞİL"

Herkesi oy kullanmaya çağıran Tadiç, "Seçmenlerin Ekim 2000'de başlayan reformların devamından yana tercih kullanmasını bekliyorum" diye ekledi. Tadiç, Slobodan Miloşeviç'in devlet başkanlığı dönemini kastederek de "Bu ülke ve bu halk daha iyi bir yaşam istiyor, tecrit dönemine geri dönmesini değil" diye konuştu.

Sırbistan'ın hem "AB'ye üyeliğe hem de daha iyi bir yaşama doğru gittiğini" dile getiren Boris Tadiç, açıklamasında Kosova'nın bağımsızlığına karşı çıktığını yineledi ve Sırbistan'ın bütün yasal ve diplomatik yollarla bu konuda mücadelesini sürdüreceğini vurguladı.

Tomislav Nikoliç ise eşiyle birlikte Belgrad'daki 7 numaralı seçim merkezinde oy kullandı. Nikoliç, burada yaptığı açıklamada Avrupa Birliği ve Kosova konusundaki politikasının değişmeyeceğine dair sinyaller verdi.

NİKOLİÇ: "SIRBİSTAN'IN DÜNYADA BAŞKA ORTAKLARI DA VAR"

Nikoliç, burada yaptığı açıklamada "AB'ye yönelik tutumumu değiştirmeyeceğim. Herşey AB'ye bağlı. Sırbistan AB'yi ortak olarak istiyor. Fakat sürekli Sırbistan'ın toprak bütünlüğü konusunda ültimatom veren bir AB'yi değil." dedi. Bu konuda kararın AB'ye ait olduğunu ifade eden aşırı milliyetçi lider, "Sırbistan'ın dünyada başka ortakları da vardır. Rusya, AB gibi sürekli şartlar koşup ültimatom veren bir ortak değil." şeklinde konuştu.

Nikoliç, Sırbistan'ın Kosovasız AB'ye üyeliğine karşı çıkıyor. AB üyelerinin Kosova'yı tanımasına tepki gösteriyor. 1999'daki NATO operasyonundan beri BM'nin idaresinde bulunan Kosova'da Arnavutlar bağımsızlık ilan etmeye hazırlanıyor. Sırbistan ise bölgenin hukuken kendi toprağı olduğunu belirterek, bağımsızlığı reddediyor.

Seçimi kazanması halinde Sırbistan'ın geleceğini görüşmek için Başbakan Voyislav Koştunitsa ve Tadiç'i yarın görüşmeye çağıracağını ifade eden Nikoliç, "Kosova'nın bağımsızlığına karşı hazırlık yapmamız gerekiyor. Sırbistan Meclisi'nin hem Cumhurbaşkanı hem başbakanı bağlayana kararlar alması gerekiyor. Anayasaya göre Kosova Sırbistan'ın bir parçası ve biz ona göre davranacağız." diye ekledi.

Aşırı milliyetçi lider, seçim sonuçlarına ilişkin endişelerini de dile getirerek, "Bazı provokasyonlar bekliyorum. Ancak zaferimizi çalmalarına izin vermeyeceğiz." dedi. Nikoliç, Tadiç kanadını da seçim kampanyası sırasında yasaları ihlal etmekle suçladı.

20 Ocak'ta yapılan birinci tur oylamada Nikoliç oyların yüzde 40'ını Tadiç ise yüzde 35'ini almıştı. Son anketler Tadiç'in çok az bir farkla önce olduğunu gösteriyordu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious