Nil Demirkazık'a para cezası

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Türk bayrağı elbisesiyle televizyon çıkan Nil Demirkazık'a mahkeme tarafından 100 YTL idare cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mahkeme, Demirkazık'ın 2983 sayılı Türk Bayrağı Kanunu'nun 7 maddesinde Türk bayrağının elbise ve üniforma şeklinde giyilemeyeceğine açıkça belirtildiğini ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 4. maddesinde ceza kanunlarını bilmemenin mazeret olarak kabul edilmeyeceğine dayanarak para cezası verdi.

Beyoğlu Kaymakamlığı'nın şikayeti üzerine Beyoğlu 2. Sulh Hakimliği tarafından yargılanan Demirkazık ise kendisinin o dönemde Türk Bayrağı'nın yakma girişiminde bulunulması dolayı kamuoyunda oluşan tepkileri dile getirmek için programa üzerinde Türk bayrağı giyerek çıktığını vurguladı.

Demirkazık, Türkiye'de kanunların kişilere farklı olarak uygulandığını belirtti. Demirkazık, üzerinde Türk bayrağı olan elbiselerle maçlara gidildiğini, mankenlerin defilelere çıktığını ve sanatçı Hülya Avşar'ın üzerinde Türk bayrağı olan balona ayağı ile vurduğunu hatırlattı.

Cezaya itirazının mahkeme tarafından yerinde bulunulmadığına işaret eden Demirkazık, olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götüreceğini ifade etti.

DTP'YE GEÇEBİLİRİM

Türkiye'nin gündemine katıldığı AK Parti programlarıyla gelen Demirkazık, son dönem Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) programlarında boy göstermeye başladı.

Terör örgütünün yayın organı Roj Tv'ye çıkan, örgüte yakın internet sitelerine yazısı yer alan, DTP'nin kongresine katılan Demirkazık, Diyarbakır'da Şeyh Said'i anma toplantısına katıldığı için hakkında dava açıldığını iddia etti.

Demirkazık, AK Parti'nin son dönemlerde anti demokratik politikalar izlediğini savundu ve partiyle ilişkisinin kalmadığını belirtti.

DTP'yi Kürtlerin temsilcisi olduğunu iddia eden Demirkazık, bir kaç içerisinde DTP'ye üye olacağını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious