Nimet Çubukçu, "Her iki yurt çocuğundan biri üniversiteli"

  • Giriş : 22.11.2007 / 12:00:00

Çocuk Esirgeme Yurtların ÖSS başarısı, Türkiye ortalamasını 5’e katladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KADIN ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddeti Önleme günü öncesi 5 yıldır sürdürdüğü bakanlığı sırasında Türkiye’nin sosyal hayatta önemli değişimler yaşadığını söyledi.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı çocuk yuvaları ve yurtlarında yaşanan değişimi anlatırken ‘Biz kimsesizleri ülkemizin en şanslı çocukları yapmaya karar verdik’ diyen Çubukçu, ‘Ortalama bir Türk ailesinin ekonomik koşullarından çok daha üstün koşullarda çocuklarımıza bakıyoruz’ dedi. Çubukçu, yurtlarda büyüyüp ÖSS’ye giren her iki çocuktan birinin üniversiteye girmeye hak kazandığını ifade ederek ‘Yurtta kalan çocuklar ÖSS’de Türkiye ortalamasını 5’e katlayarak yüzde 53 oranında bir üniversiteyi kazandı. Üniversite de yalnız bırakmıyoruz’ dedi.

ÇOCUKLARIN ÖZGÜVENLERİ ARTTI

HÜKÜMETİN en önemli adımının yetiştirme yurtlarını topluma açık ve şeffaf hale getirmek olduğunu belirten Çubukçu, çocukların toplumdan tek beklentisinin hediye değil sevgi olduğunu kaydetti. Çubukçu, ‘Bu çocuklar kurban bayramında deri bağışlanan, Ramazan’da da şekerle çikolatayla gidilen çocuklar değil. Hayrın da şekli değişebilirdi, değiştirdik’ dedi.

Bakanlığa bağlı hiç bir kuruluşta koğuş sistemi kalmadığının altını çizen Bakan Çubukçu şunları söyledi: ‘Hizmetlerin çıtası çok yükseltildi. Hiçbir kuruluşumuzda koğuş tipi bir yatakhane artık kalmadı. Oda sistemine geçtik. 2008 sonuna kadar tüm çocukları bu evlere taşıyacağız. Aile ortamında, özgüvenleri arttı. Sınava giren çocukların yüzde 53’ü üniversiteyi kazandı.’

EVLATLIK VERECEK ÇOCUK YOK

SHÇEK’İN evlat edinme hızının çok yükseldiğini de belirten Çubukçu, toplumun bir çok çocuğun kurumda bekletilmesine rağmen bürokratik engeller nedeniyle evlat edinilemediği fikrine karşın, kurumda evlat edinmeye elverişli çocuk olmadığını da söyledi ve ekledi: ‘3 bin aile sırada bekliyor. Ancak kurumda evlat edinmeye elverişli çocuk yok. Bu herkesi çok şaşırtıyor. Ama bebek grubundaki çocukların sayısı 1200. Bebeklerin 200’ü özürlü. Kimse istemiyor. Aileler, anne-babasız, 0-2 yaş arası ve kız çocuk istiyor. Yüzde 65’inin ailesi var. Halen yılda 350 çocuğu verebiliyoruz. İstediğiniz çocuğu seçme şansı yok. Aile sırası geldiğinde sıradaki çocuğu almazsa, beklemeyi göze alacak. Saç-göz rengine göre taleplere bakmıyoruz’

Yurtlardan çocukları aileleri kaçırıyor

ÇUBUKÇU zaman zaman gündeme gelen yurtlardan çocuk kaçırılmasıyla ilgili olarak da şunları anlattı: Yetiştirme yurtlarının hiçbiri cezaevi değildir. Aslında kurumlardan çocuk kaçırılmıyor. 7-8 yaşında ailesi tarafından en az 70-80 kez hırsızlık suçunda kullanılmış çocuklar var. Aile gidip ilerde bekliyor, çocuğa bir şekilde sinyal gönderiyor, alıyor. Buralar zayıf korunmuyor. Yüksek kapı-duvar, asma kilitli dönem Sovyet Rusya’daki yetimhanelerde kaldı. Çocukları toplumdan izole etmiyoruz. Kaçan ya da kaçırılan çocukların yüzde 80’i ailelerinin yanında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious