Nimet Çubukçu görevini Kavaf'a devretti

Nimet Çubukçu görevini Kavaf'a devretti.11070
  • Giriş : 05.05.2009 / 12:33:00

Milli Eğitim Bakanlığına atanan Nimet Çubukçu, devlet bakanlığı görevini Selma Aliye Kavaf'a devretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen devir teslim töreninde Çubukçu, sözlerine Mardin'deki silahlı saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı.

Görevi sırasında yapılanları anlatmayacağını, bakanlığı sırasında kendisine hep destek olan yaşlılara ve çocuklara sesleneceğini ifade eden Çubukçu, "Onların hiçbir zaman 'sayın bakan'ları olmadım. Bazen kızları, bazen ablaları, bazen yeğenleri oldum. Nagihan'a, İbrahim Dede'ye, Mustafa Amca'ya çok çok teşekkür ediyorum, beni bağırlarına bastıkları için..." dedi.

Devlet Bakanlığına atanan Selma Aliye Kavaf da Mardin'deki silahlı saldırıdan duyduğu üzüntüyü ifade ederek sözlerine başladı. Kavaf, "Hükümetimizin aile ve engelliler konusundaki politikaları, aynı zamanda toplumumuzdaki bir takım değerleri yeniden inşa ederek sosyal restorasyon anlamında hükümetimizin başlatmış olduğu çalışmaları sayın başbakanımızın işaret ettiği şekilde, sayın bakanımızın bıraktığı yerden devam ettireceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Çubukçu, görevi Kavaf'a devretti.

Mardin'deki silahlı saldırı

Bir gazetecinin Mardin'deki silahlı saldırıda çok sayıda kadın ve çoğun hayatını kaybettiğini belirterek, "Mardin'e gitmeyi düşünüyor musunuz?" diye sorması üzerine Kavaf, İçişleri, Adalet ile Tarım ve Köy İşleri bakanlarının sabah saatlerinde şehre gittiğini anımsatarak, bakanlarla yapılacak istişare sonucu gerekli olursa gidebileceğini söyledi.

"İlk veriler olayın bir kan davası sonucu yaşandığını gösteriyor. Bu yüzyılda halen kan davasından 44 kişinin hayatını kaybetmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu da Kavaf, "Tabii ki insanların kendi aralarındaki problemleri hukuki yoldan halletmeleri doğru olandır. Çünkü bir hukuk devletinde yaşıyoruz. Ancak toplumsal değişim ve dönüşüm süreç içerisinde gerçekleşen bir şey. Kan davasına, çok az olmakla birlikte rastlanır olması üzücü, ama hiç olmaması noktasında bu değişim sürecini hızlandıracak çalışmalar devam ediyor, edecek" diye yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*