Nimet Çubukçu'dan huzurevine ziyaret

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Türkiye Musevi Cemaatinin tek huzurevi olan Matan Baseter (Gizli Yardım) Barınyurt Huzurevini ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çubukçu, Tophane'deki huzurevine gelişinde Türkiye Musevi Cemaati Başkanı Silvio Ovadyo ve Onursal Başkanı Bension Pinto tarafından karşılandı.

Huzurevindeki yaşlıların elini öpen Çubukçu, bu sırada geçmişte yaşadığı Heybeliada'dan komşusu olan Zafire Alkanlı ile karşılaştı. Çubukçu ve Alkanlı, bir süre adadaki anılarını tazelediler.

Burada bir konuşma yapan Çubukçu, bugün Yaşlılar Haftası'nın başladığına işaret ederek, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin sosyal hizmet çatısı altında olanları fırsat buldukça ziyaret ettiğini söyledi.

Sosyal hizmete ihtiyaç duyan kesimlerin daha fazla şefkat ve merhamet istediğini de dile getiren Çubukçu, ''Gönül ister ki yaşlılar sosyal çevrelerinden kopmadan kendi ailelerinin yanında yaşasınlar'' dedi.

Ancak yaşlanmanın getirdiği zorluklarla kurumların bakımına da ihtiyaç bulunduğunu ve huzurevlerinin de olmazsa olmaz kurumlardan olduğunu ifade eden Çubukçu, ''Huzurevleri, aile yaşamını sürdürecek huzur yuvaları olmalı'' diye konuştu.

Türkiye'de nüfusun hızla yaşlandığını, bu nedenle geleceğe ilişkin yaşlılık eylem planları hazırladıklarını belirten Çubukçu, yaşlıların kendi evlerinde bakılabilmesi için evde bakım hizmeti geliştirdiklerini, ayrıca yaşlıların günlük sosyal faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için de yaşlı dayanışma merkezleri kurduklarını anlattı.

Cemaat Başkanı Ovadyo da bugün tarihte bir ilk yaşadıklarını ve 1991'den bu yana hizmet veren huzurevini ilk kez bir bakanın ziyaret ettiğini belirterek, bunun burada kalanlar açısından önemli bir moral olduğunu söyledi.

Bu arada Çubukçu, Cemaat Onursal Başkanı Pinto'ya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın özel selamını getirdiğini iletti.

Çubukçu, huzurevinde barınan yaşlılarla bir süre sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious