Nimet Çubukçu'dan mesaj var!

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, özürlülerin sorunlarının çözümü yolunda alınan mesafenin azımsanmayacak kadar büyük olmakla birlikte, daha yürünecek uzun bir yol bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çubukçu, "Özürlülük alanındaki sorunların çözümü toplumun tüm kesimlerinin katılımını gerektirmektedir" dedi.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Nimet Çubukçu, mesajında, toplumun özürlüler konusunda bilgi sahibi olmasının ve kamuoyu duyarlılığının oluşturulmasının önemine işaret ederek, özürlüler için yapılan düzenlemelerin uygulabilmesinin, özürlüler ve yakınları başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin duyarlılığına bağlı olduğunu ifade etti.

Gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle 'engelsiz bir Türkiye' özlemine pralel olarak 8.5 milyon engelli vatandaşı ve ailelerini evlerine hapseden kısıtlamaların giderilmeye başlandığını kaydeden Bakan Çubukçu, "Günümüz çağdaşlık göstergeleri arasında yer alan eğitim, sağlık ve ekonomik gelişmişlik kavramları içinde olduğu kadar, insan haklarına ilişkin göstergelerde de özürlülerin durumu önem kazanmıştır" diye konuştu.

Özürlülük konusunda tespit edilen sorunların çözümü ve ihtiyaç duyulan hizmetlerin Türkiye'nin her bölgesine, her beldesine götürülmesi yolunda hummalı bir faaliyet içinde olduklarını ifade eden Nimet Çubukçu, 2005 yılında yürürlüğe giren Özürlüler Kanunu ve bunu takip eden süreçte hazırlanan yönetmeliklerle çağdaş bir özürlüler hukuku oluşturularak çok önemli bir eşiği daha atlatıldığını dile getirdi.

Bakan Çubukçu, Özürlüler Kanunu'nun, toplumsal yaşama ilişkin düzenlemeler açısından bağlayıcı bir niteliğe sahip olmasının, soysal devlet anlayışının vazgeçilmez bir şartı olduğunu söyledi. Çubukçu, "Özürlü bireyler için topluma tam katılımlarının önündeki engelleri kaldırmak üzere, hizmetlerin ulaşılabilirliğini artırmak, fiziksel çevreyi engelsiz hale getirmek, eğitim ve öğretim fırsatlarında eşitliği, mesleki rehabilitasyon hizmeti alınmasını, özürlü bireyler için gelir eşitliği sağlamak, özürlülük konusunda bütüncül bir bakış açısı getirerek sorunlara tüm kesimlerin dikkatini çekmek, ortak bir anlayışa ulaşmak mümkün hale gelmiştir" diye konuştu. Bakan Çubukçu, bu amacın gerçekleşmesi için Özürlüler Kanunu gereğince çıkarılması öngörülen 15 yönetmelik yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious