Nisan ayında yaşanan don olayı ceviz ağaçlarını vurdu

  • Giriş : 28.04.2006 / 00:00:00

Yıllık 500 tondan fazla ceviz üretimi yapılan ve geçimini cevizle sağlayan Çorum'un Oğuzlar ilçesinde, Aliağa adıyla ün yapan ceviz ağaçlarını don vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye genelinde tanınmasa da "Aliağa" markalı Oğuzlar cevizi bölgede herkes tarafından biliniyor. Son 30 yıldır bilinçli olarak ceviz üretiminin yapıldığı Oğuzlar'da üreticilerin en büyük sorunu ise bahar aylarında yaşanan don olayı. 2 yıl önce yaşanan don olayında büyük zarara uğrayan ceviz üreticileri, önceki günlerde yaşanan soğuk havanın ardından ikinci kez yıkıldı. Don olayının bu yıl ilçenin ceviz ekonomisine 4 milyon YTL'lik bir zarar vermesinden korkuluyor.

Oğuzlar Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü İbrahim Ayan, 25-26 Nisan gecesi Oğuzlar ve çevresinde yaşanan kuvvetli don olayının ceviz üreticilerinin ve çiftçilerinin umutlarını söndürdüğünü söyledi. 26 Nisan Çarşamba günü güneş doğduktan sonra zararın boyutlarının tüm çıplaklığıyla ortaya çıktığını kaydeden İbrahim Ayan, birgün önce yemyeşil bir görünüme sahip olan ceviz bahçelerinin don olayı sonrasında adeta yangın yerine döndüğünü açıkladı. Simsiyah olan bahçelerde kavak ağacından başka tüm ağaçların don nedeniyle zarar gördüğünü ifade eden Ayan, "Yapılan inceleme sonucunda Oğuzlar ve çevresinde meydana gelen kuvvetli don olayının Oğuzlar'ın ceviz ekonomisine verdiği zararın 4 milyon YTL'yi geçmesinden korkuluyor. Çiftçilerin müracaatları üzerine hemen çalışmalara başlayan yetkililer hasarın bir an önce tespit edileceğini bildirdiler." dedi.

Oğuzlarlı ceviz üreticileri ve çiftçiler ise 2006 yılının zor geçeceğini söylerken, umutlarının söndüğünü ve hayallerinin bir başka bahara kaldığını ifade ettiler. 2004 yılında yaşanan don felaketi sonrasında, devletin yardımı ile bir nebze olsun yaralarının sarıldığını söyleyen çiftçiler, bir an önce gerekli çalışmaların yapılmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. Zarar gören ceviz ağaçlarının yanında, diğer meyvelerin, sebzelerin ve üzüm bağlarının da çok büyük zarar gördüğünü, büyük bir kısmının ise tamamen kuruduğu tespit edildi. İlçede hasar tespit çalışmalarının başladığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious