Nisan yağmurları bereketli geldi!

  • Giriş : 11.04.2007 / 00:00:00

Nisan yağmurunun bereketiyle buğdayın boyu bir metreyi geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyayı etkisi altına alan küresel ısınma nedeniyle büyük bir kuraklığın meydana geleceği, tarım ürünlerde rekoltenin düşeceğinin belirtildiği Türkiye'de, Nisan ayı başından beri yağan yağmur çiftçinin gönlünü ferahlattı.
Yaklaşık 15 gündür etkili olan yağışlar, yüzölçümünün yüzde 80'inin buğday ekili olduğu Güneydoğu'da çiftçilere umut verdi. Gübrenin ürünle bütünleşmesini sağlayan Nisan yağmurları sayesinde, buğdayın boyu bir metreyi geçti. Türkiye'de buğday üretiminde İç Anadolu Bölgesi'nden sonra Güneydoğu, yıllık ortalama 1 milyon tonluk buğday üretimiyle ikinci sırada bulunuyor.

Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin üçgeninde bulunan geniş ovalarda tarım yapan çiftçilerin yağış özlemi, Nisan ayında gelen yağışla sona erdi. Meteoroloji yetkililerine göre 15 günde bölgede metrekareye ortalama 30 kilogram yağış düştü. Yetkililer, bu yağış miktarının geçen yıllarla hemen hemen aynı olduğunu belirtti. Diyarbakır Ticaret Borsası yönetim kurulu üyesi Adem Kaya ise Nisan yağmuru sayesinde 'rekolte düşüklüğünün' olmayacağını vurguladı.

Toprağın ve bitkinin, su ihtiyacını Nisan yağmurlarıyla karşıladığını anlatan Kaya, "Bu dönemdeki yağışlar, gübrenin toprağa daha hızlı bir şekilde karışmasını sağlar. Ürünün hem kalitesini hem de verimini artırır" dedi.

Bu dönemde çiçek açmış, filizlenmiş ürünlerin dondan zarar görebileceğini anlatan Kaya, "Küresel ısınmanın sonucu olarak oluşabilecek kuraklığa karşı tedirgindik. Ancak öyle görülüyor ki nisan yağmurları bu tehlikeyi ortadan kaldırdı. 20 gün öncesine kadar buğday yetişmeden kuruyacak korkusunu yaşıyorduk. Bugün bakıyorum buğdayın boyu yarım insan boyunu geçti" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious