Nisanda elektrik ucuzlayacak

Nisanda elektrik ucuzlayacak.20962
  • Giriş : 23.03.2009 / 00:03:00

Elektrik fiyatlarında 1 Nisan'dan itibaren sanayide yüzde 1.66, konutta yüzde 1.58 oranında indirim yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, Kurulun dün yapılan toplantısında, 20 elektrik dağıtım şirketinin yeni perakende elektrik satış tarifelerinin görüşülerek karara bağlandığını söyledi.

Köktaş 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere dağıtım şirketlerinin sattıkları sanayi elektriğinin fiyatında yüzde 1.66, konutlarda kullanılan elektriğin fiyatında ise yüzde 1.58 oranında indirime gidildiğini açıkladı.

Buna göre dağıtım şirketlerinden enerji alan sistem kullanıcılarının, fon ve vergiler hariç olmak üzere, tek terimli tarifelerde, orta gerilim sanayi elektriğinin kilovatsaat fiyatı 17,137 kuruştan 16,852 kuruşa, mesken elektrik fiyatı da 19,803 kuruştan 19,489 kuruşa geriledi.

Aynı kapsamda, ticarethane elektrik fiyatı da yüzde 1,63 oranında azalışla 23,133 kuruştan 22,755 kuruşa düştü.

Düşüş, doğrudan dağıtım şirketinden enerji alan iletim sistemi kullanıcısı tüketicilere ise yüzde 1.89 oranında yansıyacak.

ŞİRKETLERİN ENERJİ ALIM MİKTARLARI AZALDI
EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Bakanlar Kurulu ve Yüksek Planlama Kurulu Kararı gereği Enerji KİT'lerinin Uygulayacağı Maliyet Bazlı Fiyatlandırma Mekanizması çerçevesinde elektrik maliyetlerindeki değişmelerin perakende satış fiyatlarına yansıtıldığını belirtti.

Köktaş şunları kaydetti: ''20 dağıtım şirketi tarafından Kurumumuza yapılan bildirimlere göre, şirketlerinin enerji alım miktarları azalırken, piyasa mali uzlaştırma merkezi olan PMUM'dan aldıkları elektriğin fiyatları da ucuzladı. Bu da dağıtım şirketlerinin maliyetlerinde belli bir azalmaya sebep oldu. Biz de bunu tüketicilerin elektrik alış fiyatlarına indirim olarak yansıttık.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*