Nissan, Arap dünyasını çok kızdırdı

Nissan, Arap dünyasını çok kızdırdı.14067
  • Giriş : 06.08.2008 / 12:13:00

İsrail'de yayımlanan Nissan'ın yeni modelini tanıttığı reklam filmi Arap dünyasını fena kızdırdı. Şirketin özür beklenirken boykot tehditleri havada uçuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Haaretz gazetesi, İsrailli reklamcıların, Nissan'ın yeni bir modelini tanıtırken, geleneksel kıyafetleri içindeki Arap petrol zenginlerini taklik ettiklerini yazdı. Habere göre, Arap zenginlerden biri, yakıt tasarrufu sağladığı belirtilen yeni model otomobili görünce deliye dönüyor ve "Ocağımı batırdın, Allah da seninkini batırsın" diye bağırıyor. Reklam, "Arap zenginlerin seni sevmeyeceği çok açık" sözleriyle son buluyor.

Gazete, reklamın Arap dünyasını kızdırdığını ve reklam nedeniyle Nissan'a boykotun söz konusu olduğunu yazdı.

Suudi destekli MBC kanalının geçen pazar, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın İran gezisi veya Gazze'deki gelişmelere rağmen ilk haber olarak bu reklamdan bahsettiğini kaydeden gazete, MBC kanalına açıklamada bulunan Suudi yetkili Hani El Vefa'nın, otomobil firmasının büyük hata yaptığı sözlerine yer verdi.

Gazeteye göre, yetkili, Orta Doğu pazarının, Nissan'ın ürünleri için İsrail'den çok daha büyük olduğuna dikkat çekti, Körfez ülkelerinde Nissan ürünlerinin boykot edilebileceğini, ayrıca firmanın bölgedeki tüketicilerden özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*