Niyazi Berkes panelle anılacak!

Niyazi Berkes panelle anılacak!.11447
  • Giriş : 07.01.2009 / 18:16:00

Sosyolog Niyazi Berkes vefatının 20.yılında Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan panelle anılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de sosyal bilimcilerin en önemli öncülerinden olan ve “Türkiye'de Çağdaşlaşma” adlı eseriyle toplum bilim alanında yeni açılımlar ortaya koyan yurt içi ve yurtdışında çok önemli çalışmalara imza atan Sosyolog Niyazi Berkes vefatının 20.yılında Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan panelle anılıyor.

Osmanlı ve Türkiye tarihini genel olarak yorumlamıs ilk Türk akademisyenlerinden biri olan Niyazi Berkes Ziya Gökalp'in çalışmalarını temel olarak almış ve tarih,laiklik,sekülarizm konuları üzerine ortaya koyduğu eserleriyle Türk tarihi ve toplumu üzerine akademik anlamda yeni açılımların yapılmasını sağlamıştır.Sosyal Bilimler alanında yaptığı bu önemli çalışmalarıyla Berkes Türk Düşünce tarihinin en önemli düşünürlerinden biri olmuştur.

Niyazi Berkes'in hayatı,düşünce yapısı, akademik çalışmaları 20 Aralık Cumartesi Günü 18.00'de Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan panelle ele alınacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Coşkun'un oturum başkanlığı yapacağı panele Prof.Dr. Ünal Nalbantoğlu, Yrd. Doç. Dr. Recep Ertürk, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kuyaş ve Ruşen Sezer konuşmacı olarak katılacaklardır.

Niyazi Berkes kimdir?

(21 Ekim 1908-18 Aralık 1988) Lefkoşe'de başladığı ortaöğrenimini 1928'de İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı. 1931'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. 1935'te aynı fakültede sosyoloji asistanı oldu. Aynı yıl ABD'ye giderek 1939'a değin Chicago Üniversitesi'nde toplumbilim üzerine çalışmalar yaptı. Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde sosyoloji doçenti olduktan sonra 1950'de ikinci kez yurtdışına çıktı. 1952'de Kanada'da McGill Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptı, aynı üniversitede profesör oldu.
Türkiye'nin tarihsel ve toplumsal evrimiyle ilgili çalışmalarıyla tanınan Niyazi Berkes, 1975'te emekli olup İngiltere'ye yerleşti.
Berkes, kuramsal toplumbilim üzerine görüş ve düşüncelerini yansıtan çalışmalarının yanı sıra Türkiye'nin Osmanlı Dönemi'nden günümüze değin geçirdiği değişimleri inceleyen araştırmalar yaptı. Bir alan çalışması olan Bazı Ankara Köyleri Üzerine Bir Araştırma (1942), Türkiye'de toplumbilim alanında yayımlanan ilk monografilerden biridir.
Berkes'in 1940'lardan başlayarak çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanan toplumbilim ve felsefe konulu birçok makalesi Felsefe ve Toplumbilim Yazıları (1985) adlı kitabında toplandı.
Başlıca Yapıtları: Türkiye'de Çağdaşlaşma (1973); 100 Soruda Türkiye İktisat Tarihi (1969-70, 2 cilt); Arap Dünyasında İslamiyet, Milliyetçilik ve Sosyalizm (1969); Asya Mektupları (1976), Siyasi Partiler (1946); 200 Yıldır Neden Bocalıyoruz (1964); Batıcılık, Ulusçuluk ve Toplumsal Devrimler (1965); Türk Düşününde Batı Sorunu (1975); Atatürk ve Devrimleri (1982); Teokrasi ve Laiklik (1984).

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*