Niyet Mektubu bugün imzalanıyor

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Niyet Mektubu'nun bugün imzalanarak, Uluslararası Para Fonu (IMF)'ye gönderileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya Bankası ile Hazine Müsteşarlığı arasında 500 milyon dolarlık 'Kamu Sektörü Kalkınma Politikası Kredisi' Anlaşması imzalandı. Anlaşma ile ilgili olarak Hazine Müsteşarlığı'nda Dünya Bankası Direktörü Andrew Vorkink ve Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Devlet Bakanı Ali Babacan, konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Babacan, IMF'ye gönderilecek Niyet Mektubu'nun bugün imzalandığını söyledi. IMF İcra Kurulu (Board)'un Niyet Mektubu'nun gönderilmesinden sonra 2-3 hafta içerisinde toplanabileceğini kaydeden Babacan, "Bu ay bitmeden board toplanır" dedi.

Niyet Mektubu'nda faiz dışı fazlanın yüzde 6,5'dan fazla olup olmadığnıın sorulması üzerine Babacan, "Niyet Mektubu'nda yüzde 6,5 faiz dışı fazlanın dışında bir şey teleffuz etmiyoruz. Kur'daki ve enflasyondaki gelişmeler gelirlerimizi tahminlerimizin üzerinden yukarıda çıkaracaktır. Bu şekilde yüzde 6,5'un üzerinde faiz dışı fazla verebiliriz. Bunun dışında bizden duymadıkça diğer rakamalara itibar etmeyin" diye konuştu.

Dalgalı kur ile ilgili eleştirilerin hatırlatılması üzerine ise Babacan, açıkladıkları 7 yıllık planda kur rejminin 'sebrest kur' olarak açıklandığına dikkat çekerek, "Bunun dışındaki yönlendirilmeli, yönlendirilmiş kur söylemlerin hepsini bir kenara atıyoruz" dedi.

Babacan, Merkez Bankası'nın, enflasyon patikasındaki Haziran ayı itibariyle bandın dışına taşma nedeniyle Hükümete bir mektup yazacağını, ancak bu mektubun kamuoyuna da açık olacağını söyledi.

TÜRKİYE DIŞ ŞOKLARA KARŞI KARARLI DAVRANDI

Dünya Bankası Direktörü Vorkink ise, imzalanan 500 milyon dolarlık kredi projesi çerçevesinde, Türkiye'nin emeklilik güvencesi ile evrensel sağlık konularındaki projelerin çok yararlı olacağını söyledi.

Türkiye'nin bugün itibari ile yapmış olduğu yapısal reformların 50-70 yıl sonra çok yararlarını göreceğinin vurgulayan Vorkink, Dünya Bankası'nın ilk kez Türkiye ile bir projeyi başlatıp bitirdiğinin altını çizdi. Vorkink, ayrıca, Türkiye'nin Dünya Bankası proje ve program kredilerinden en fazla yararlanan ikinci ülke olduğuna da dikkat çekti.

Konuşmasında, Mayıs itibari ile piyasalarda yaşanan dalgalanmaya da değinen Vorkink, Türkiye'nin dış şoklara karşı kararlı bir davranış sergilediğini belirterek, "Türkiye ekonomisi bu dalgalanmanın olumsuz etkilerinden etkilenmemesinde; ülkenin sahip olduğu düşük borç stoğu, gerçekleştiren yapısal reformlar ve dalgalı kur, şok emici olmuştur. Türkiye üzerine düşeni yapmıştır" dedi. Vorkink, Türkiye'ye istihdam konusunda da yardım yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious