Nobel barış ödülüne 205 aday gösterildi

Nobel barış ödülüne 205 aday gösterildi.33797
  • Giriş : 03.03.2009 / 14:54:00

2009 yılı Nobel barış ödülü için rekor sayıda kişi aday gösterildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nobel barış ödülü için bu yıl rekor sayıda aday yarışacak. Oslo Nobel Enstitüsü, barış ödülüne aday gösterilenlerin sayısının 205 olduğu, bunun da rekor anlamına geldiği bildirdi.

Enstitü tarafından yapılan açıklamaya göre 2009 Nobel barış ödülüne aday gösterilenlerin 172"sini kişiler, 33"ünü ise kuruluşlar oluşturuyor. Norveç yayın kuruluşu NRK, Nobel"e aday gösterilenler arasında ABD Başkanı Barack Obama ile Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de bulunduğunu bildirdi.

Perşembe günü ilk toplantısını yapan Nobel ödül komitesi ise adayların isimlerini açıklamadı. 5 kişilik komitenin başkanlığını, Norveç Parlamento Başkanı Thorbjorn Jaglend yapıyor. Barış ödülünün sahibi Ekim ayında açıklanacak.

Son rekor 2005'teydi

Nobel barış ödülünde daha önceki aday rekoru, 2005 yılında kırılmıştı. Prestijli bu ödül için Oslo Nobel Enstitüsü"ne 2005 yılında 199 aday önerilmişti.

Nobel barış ödülü için adaylar, bazı üniversite profesörleri, daha önce ödül alan şahıslar, bakanlar, parlamenterler ve bazı uluslararası kuruluşların üyeleri tarafından öneriliyor.

Geçen yıl Nobel barış ödülünün sahibi, Finlandiya'nın eski Cumhurbaşkanı ve BM'nin Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari olmuştu. Ahtisaari, dünyanın pek çok bölgesinde barışa katkı sağlayan çalışmaları nedeniyle ödüle layık görülmüştü. Ahtisaari, Kosova'da savaşın sona erdirilmesi için Sırp lideri Slobodan Miloşeviç'in ikna edilmesinde de önemli bir rol oynamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*