Nobel fizik ödülü sahiplerini buldu

  • Giriş : 09.10.2007 / 16:13:00

2007 Nobel Fizik Ödülüne Fransız Albert Fert ve Alman Peter Grünberg, "dev manyetik dirençle" (GMR) ilgili çalışmaları nedeniyle layık görüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nobel komitesinin açıklamasında, bilim adamlarına, bilgisayarın sabit disklerine kayıtlı bilgilerin okunması tekniğinde devrim yaptıkları için bu ödülün verileceği belirtildi. Açıklamada, araştırmacıların çalışmalarını ayrı olarak yürüttükleri kaydedildi.

Bu yılki Nobel Fizik Ödülü, çalışmaları ile milyonlarca bilgisayar kullanıcısının verilerini daha küçük hacimli ortamlarda saklamalarını sağlayan iki bilimadamının oldu. Fransız Albert Fert ve Alman Peter Grünberg, dev manyetik rezistans olarak adlandırılan bir süreç geliştirdi. Geliştirdikleri yöntem, zayıf manyetik değişikliklerin elektrik akımının rezistansında büyük değişiklikler yaratmasına yarıyor. Bu bilgiler üreticilerin hassas veri okuyucu cihazlar geliştirmesine imkan verdi. Bu şekilde bilgisayarların sabit disklerindeki ve dijital müzik çalarlardaki verilere ulaşmak kolaylaşıyor ve hızlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious