Nobel ödüllü Harold Pinter öldü

Nobel ödüllü Harold Pinter öldü.11075
  • Giriş : 25.12.2008 / 17:33:00

2005 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi İngiliz oyun yazarı Harold Pinter, 78 yaşında öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzun süredir gırtlak kanseriyle mücadelede eden senarist, şair, tiyatro yönetmeni ve aktör Pinter'ın ölümü eşi Antonia Fraser tarafından açıklandı.

Fraser, Pinter ile 33 yılı aşkın süre birlikte yaşamanın kendisi için bir ayrıcalık olduğunu belirtti ve "Hiçbir zaman unutulmayacak" dedi.

Kendi kuşağının en etkili İngiliz oyun yazarı ve siyasi alanda da güçlü bir muhalif sesi olan Pinter'ın oyunları, "Penteresque" adıyla anılan kendine özgü bir tarz yarattı.

Pinter, 2005'te Nobel Edebiyat Ödülünü aldığı töreni, Irak savaşı nedeniyle ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair'i kınamak için küresel bir platform olarak kullandı.

Şili'de 1973'de sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende'nin kanlı bir darbeyle devrilmesinden sonra insan hakları konusunda etkin çalışmalar yürüten Pinter, 1985'te aydınlara destek amacıyla meslektaşı Arthur Miller ile birlikte Türkiye'ye de geldi.

Londra'da 10 Ekim 1930 tarihinde bir Yahudi terzinin oğlu olarak doğan Pinter, İkinci Dünya Savaşının başlamasından sonra terk ettiği Londra'ya 12 yaşında döndü.

Öğrenciliğinde okul tiyatrosunda Joseph ve Romeo gibi karakterleri canlandıran Pinter, oyunculuk yaptı, ilk şiirini 1950'de yazdı ve 1957'de oyun yazarlığına başladı.

Pinter, 32 oyun, bir roman ve 22 film senaryosu yazdı. Yazarın Türkçeye çevrilen eserleri arasında "Bir Tek Daha", "Dağ Dili", "Oda", "Doğum Günü Partisi", "Kapıcı", "Aldatma" ve "Gitgel Dolap" bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*