Nobel ödüllü Orhan Pamuk BBC'ye konuştu! İşte sözleri

Nobel ödüllü Orhan Pamuk BBC'ye konuştu! İşte sözleri.10069
  • Giriş : 14.09.2007 / 19:30:00
  • Güncelleme : 14.09.2007 / 18:28:07

Orhan Pamuk BBC'ye konuştu: Türkiye'deki siyasi İslamcılar demokrasiye, laiklik yanlılarından daha saygılı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk, önceki gece BBC radyosunun 3'ncü kanalında yayınlanan “Night Waves” programında, İngiliz yazar Kenan Malik'in konuğu oldu. Pamuk, programda Türkiye'nin son 10 yılda ülkeyi Avrupa Birliği'ne sokmak isteyen “ılımlı siyasi İslamcılar” ile “sırtını Silahlı Kuvvetlere dayamak isteyen” laiklik yanlıları arasında mücadeleye sahne olduğunu söyledi.

Pamuk, söyleşi boyunca siyasi konularla ilgili sorulardan mümkün olduğu kadar kaçınmaya çalıştıysa da sunucunun ısrarlı soruları üzerine yine tartışılacak sözler sarfetti.

LAİKLER TSK'YA BAKIYOR

Pamuk, siyasi görüşlerinin kitaplarında değil, sadece bu tür söyleşilerdeki değerlendirmelerde bulunabileceğini söyleyerek siyasi yorumlarına basının gereğinden fazla yer vermesinden yakındı.

“Türkiye'deki siyasi İslamcıların demokrasiye, laiklik yanlılarından daha saygılı oldukları” görüşünü dile getiren Pamuk, laiklik yanlılarının Türk Silahlı Kuvvetleri'nden güç almaya çalıştıklarını ifade etti.

Kendisinin de laiklik yanlısı olduğunu belirten Pamuk, ancak Türkiye'deki laiklik yanlılarının demokrasiye yeterli önemi veremediklerini, son yıllarda ülkeyi AB'ye yönlendirenlerin “ılımlı siyasi İslamcılar” olduğunu öne sürdü.

SİYASİ AJANDAM YOK

Orhan Pamuk, “1915 olayları ve Kürtler” ile ilgili sözlerinin geçen yıl bir Avrupa gazetesinde yer almasından sonra çıkan tartışmaları değerlendirirken de, Türkiye gibi toplumlarda aile içinde yaşananları “içeride tutma” adetinin bulunduğunu, kendisinin bu tür şeyleri yüksek sesle konuştuğu için tepki görmüş olabileceğini söyledi.

Pamuk, “Bir yazarın görevi, geçmişte ne olduğu ile ilgilenmek değildir. Onun görevi, bugünün parlak gerçeğini eserlerine yansıtmaktır. Benim için gelecekte ne olacağı önemli değildir. Ben bir edebiyatçıyım. Siyasi eylem adamı veya militan değilim” dedi.

Pamuk şöyle konuştu: “Zaman zaman siyasi konularda ettiğim laflarla başımı derde sokmuş olabilirim. Ama bu, siyasi bir ajandam olmasından değil, sadece aklımdan geçenleri söylediğim için olmuştur. Çünkü kendime ait köşeli düşüncelerim var ve vicdani kanaatlerim var. Bunları söylemişimdir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious