Nobel'e sevinemedik

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Orhan Pamuk'un edebiyat dünyasının en prestijli ödülünü alması, Türk kamuoyunda iki nedenden hakettiği sevinci yaratmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçen yıl Şubat ayında İsviçre dergisi Das Magazin’e “Bu topraklarda 1 milyon Ermeni, 30 bin de Kürt öldürüldü” dediği için 301’inci maddeden yargılanan ünlü yazar Orhan Pamuk, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı.
Böylece ilk kez bir Türk, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından tıp, fizik, ekonomi, kimya, barış ve edebiyat olmak üzere 6 dalda verilen Nobel ödülünden birini almış oldu.
10 Aralık’ta Stockholm’de yapılacak bir törenle Pamuk’a 10 milyon İsveç Kronu (1 milyon euro) para ödülü verilecek.
Pamuk’un bu ödülü kazanmasıyla, 1988’de Mısırlı yazar Necib Mahfuz’a verilen Nobel Edebiyat Ödülü’nün o tarihten bu yana ilk kez bir Müslüman ülkeye gittiğine dikkat çekiliyor.
Ödül öncesinde Orhan Pamuk’un ismi bahis sitelerinde diğer olası adayların önünde gidiyordu. Asıl adı Ali Ahmed Said Eşber olan Suriyeli yazar Odanis’in yanı sıra diğer yazarlar arasında Philip Roth, Joyce Carol Oates, Thomas Pynchon, Don Delillo ve John Updike gibi isimler de vardı.
ÖDÜL SİYASİ DEĞİL
Nobel Edebiyat Ödülü’nü veren İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’nin Sekreteri Horace Engdahl, ödülün Orhan Pamuk’a verilmesinde etkili, Türkiye’deki siyasi durumun bir etkisi olmadığını söyledi. Engdahl, “Orhan Pamuk seçiminde Türkiye’dki siyasi durum etkili olmadı. Çağdaş romanı Batılılar’ın elnden alıp, köklerini genişlettiği için verdik” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious