Nobel'i nasıl olsa alacaktı

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin ilk Kültür Bakanı ve Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü Başkanı Talat Halman, “Orhan Pamuk, Nobel'i zaten kazanacaktı. Bu sene olmasa beş sene sonra bu ödülü alacaktı” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Orhan Pamuk'un sadece Ermeni meselesine yönelik sözleri nedeniyle Nobel'e değer görüldüğü yönündeki görüşlerin yanlış olduğuna inandığını belirten Halman, ”Orhan Pamuk, Nobel'i zaten kazanacaktı. Bu sene olmasa beş sene sonra bu ödülü alacaktı” diye konuştu.

Talat Halman, yazarın kitaplarının gücünün vurgulanması gerektiğine dikkati çekerek, Orhan Pamuk'un özenli bir şekilde Dünya edebiyatının en önemli tercihlerini gördüğünü, o tercihler doğrultusunda eserler verdiğini, üslup, kurgu ve yapı bakımından temel tercihleri yakalamış olduğunu belirtti.

“Orhan Pamuk, bu tercihleri bütün Türk yazarlardan daha iyi bilen ve uygulayan bir yazar oldu. Bunu birçok eleştirmenin beğeneceği şekilde yaptı. Ancak ortaya çok güçlü eserler çıktı. Bu tercihlerin bilincinde olan başka Türk yazarlar da var, ancak onlar aynı derecede güçlü eserler veremediler” diyen Halman, Pamuk'un hakkı olan edebi değerle Nobel kazandığını söyledi.

“KÜLTÜRÜNE DAHA OLUMLU SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUM”

Nobel ödüllü bir edebiyatçı olarak Orhan Pamuk'u kendi kültürüne daha olumlu bir şekilde sahip çıkmaya çağıran Halman, Pamuk'un Ermeniler konusunda verdiği demece ilişkin, “O demeci vermemesi daha doğru olurdu. Ve umarım bu demeçleri tekrar yaymaya kalkmaz. Çünkü Nobel kazanmış bir yazar olarak söyleyeceği sözler daha fazla yankı yaratacaktır” dedi.

Orhan Pamuk'un artık bu bilinçle hareket etmesi, dostu olan, olmayan tüm Türk yazarlara yardım etmesi gerektiğini vurgulayan Halman, yazarın Türk edebiyatının dünyada daha geniş ilgi görmesine hizmet etmesini ümit ettiğini dile getirdi.

Talat Halman, Nobel ödülünün ilk kez bir Türk'e verildiğini hatırlatarak, ”Orhan Pamuk güçlü bir yazardır. Türk yazınının bu başarıyı kazanmasına hepimiz sevinmeliyiz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious