'Nobran' ne demek?

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Türk Dil Kurumu(TDK) 'Dağarcığınıza Her Gün İki Söz Ekleyin' projesi çerçevesinde üyelere gönderdiği elektronik postada 'nobran'ı tanımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TDK, 'www.tdk.org.tr' adresine, elektronik posta adresini bırakan kişilere yabancı kelimelere önerilen karşılıklar ile Güncel Türkçe Sözlük'te yer alan bir kelimeyi ücretsiz olarak gönderiyor.

TDK bugün yaklaşık 30 bin kişiye 'davranışı kaba, sert ve gönül kırıcı olan, nadan' anlamına gelen 'nobran' sözcüğünün tanımını gönderdi. Gönderilen tanımla birlikte Faik Abasıyanık'ın da bu kelimeyi daha önce cümle içinde kullandığı şöyle belirtildi: "Kadın, seni sevmiş de konuşuyor oğlum, öyle nobran olma"

2003 yılı sonunda başlayan 'Dağarcığınıza Her Gün İki Söz Ekleyin' projesinden yararlananların sayısı her geçen gün artıyor.

Proje, gençlerin kullandığı kelime sayısının giderek azalması ve internete olan ilgilerini göz önünde bulundurarak, söz varlıklarını geliştirmek amacıyla başlatılmıştı.

TDK Sözlük Kolu uzmanları tarafından seçilen kelimelerin günün tarih ve önemiyle ilgili olmasına dikkat ediliyor. Örneğin cemrenin düşmesi ile birlikte e-postalara 'cemre', 29 Ekim'de 'cumhuriyet', Kurban Bayramı'nda 'kurban' sözü ile ilgili açıklayıcı bilgiler sunuluyor.

Son günlerde kuruma TV ekranlarında geçen nobran kelimesinin merak edenler kuruma telefon açınca kurum üyelere nobran'ın tanımını gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious