Noel alışverişi rekor kırdı

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Avrupa'nın meşhur alışveriş mekanlarından Oxford Street'de Noel Bayramı dolayısıyla hasılat rekoru kırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vatadaşların yolun saat 13:30 ile 17:00 saatleri arasında araç trafiğine kapatılmasını fırsat bildiği Oxford Street'de toplam 3.5 saat içinde yaklaşık 1 milyon vatandaşın alışveriş yaptığı belirlendi. Trafiğin birkaç saatliğine de olsa men edildiği Oxford Street'te, buradan geçen otobüsler de farklı güzergahlara yönlendirildi. Oxford Street'in önümüzdeki yıllarda tamamen trafiğe kapatmayı düşündüklerini açıklayan Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone, Oxford Street ve çevresinin dünyanın en önemli alışveriş mekanlarından biri olduğunu belirterek bu bölgenin ayrıca Londra için de hayati öneme sahip olduğunu anlattı.

Londra'nın kalbi olarak bilinen bu bölgeye sadece ülke içinden değil Avrupa ve farklı yerlerden de çok sayıda müşterinin geldiğini anlatan Livingstone, bu hareketliliğin ise yılbaşının yaklaştığı bu günlerde bariz şekilde görüldüğünü söyledi. Oxford Street'in trafiğe kapatımasının yanı sıra alternatif farklı projelerinin de olduğunu dile getiren Livingstone, bunlardan birinin de Oxford Street'i farklı bir alana kaydırmak olduğunu söyledi.

Bu arada büyük bir kalabalığın yaşandığı Oxford Street esnafı, Temmuz saldırılarından sonra bölgede çok fazla bir hareketliliğin yaşanmadığı söylüyor. Sadece yılbaşı döneminde işlerin iyi olduğunu anlatan esnaf, Oxford Street'in eski günlerine geri dönmelerini umduklarını söylediler. Londra Perakendeciler Derneği tarafından açıklanan raporda ise, Londra'daki Temmuz saldırılarından sonra Oxford Street'de geçmiş yıllara nazaran satışlarda yüzde 10 civarında düşüşler yaşandığını açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious