Nokia, Bluetooth'a rakip çıkardı

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Dünyanın önde gelen telefon üretici Nokia, cep telefonu, bilgisayar vb. teknoloji ürünlerinin kablosuz iletişimini sağlayan Bluetooth'a "Wibree" adında bir rakip çıkarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bluetooth bilgisayar, çevre birimleri, ve diğer cihazların birbirleri ile kablo bağlantısı olmadan görüş doğrultusu dışında bile olsalar haberleşmelerine olanak sağlar. Bluetooth teknolojisi 2.4 ghz ISM frekans bandında çalışmakta olup, ses ve veri iletimi yapabilmektedir. 721 kbps'a kadar veri aktarabilen bluetooth destekli cihazların etkin olduğu mesafe yaklaşık 10 ile 100 metredir.

Wibree, rakibi Bluetooth ile ortak çalışacak ancak daha az enerji sarfedecek. Nokia Araştırma Merkezi Başkanı Bob Iannucci, "10 kat daha az enerji sarfıyatı olacak." dedi.

Finli şirket, 5 yıldır üzerinde çalıştığı sistemi standardize etmeye çalışıyor. Standart hale gelmesi halinde sistem başka şirketlerin kullanımına sunulabilecek. Nokia, Wibree'nin gelecek yıl ortalarında hizmete sunulabileceğini kaydetti.

Bluetooth'dan daha küçük bir çipe olacak olan Wibree, saatler, tıp merkezlerinde ve spor merkezlerinde kullanılan aletlere yerleştirilebilecek. Yeni teknoloji, cep telefonlarının batari ömrünü uzaması için kullanılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious