Nokta, noktayı koydu

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Andıç, darbe günlükleri ve 13 Nisan'daki polis baskınıyla gündeme gelen Nokta Dergisi kapanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karar, derginin sahibi Ayhan Durgun tarafından alındı. Nokta'nın son sayısı “Sözde değil özde demokrasiye kadar aynen devam” kapağıyla önceki gün çıkmıştı. Kapatma kararı 1 gün sonra geldi

Andıç ve darbe günlükleri haberleriyle gündeme gelen Nokta dergisi kapanıyor. Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın şikayeti üzerine 13 Nisan'da İstanbul polisi tarafından basılan derginin kapatılması kararı sahibi Ayhan Durgun tarafından verildi. Nokta'nın 26 Nisan'da yayımlanacak olan 26. sayısına ilişkin editoryal çalışmayı durdurduklarını kaydeden Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, konuyla ilgili ayrıntılı açıklamayı bugün yapacağını dile getirdi. Kulislerde, derginin kapatılmasında öne çıkan gerekçelerden biri olarak, Nokta’nın polis baskınına uğraması karşısında siyaset dünyasının tepkisizliği de gösteriliyor. Derginin yönetim binasında çalışanlarla toplantı düzenleyen Görmüş kararı duyurdu. “Sözde değil özde demokrasiye kadar aynen devam" kapağıyla 19 Nisan'da piyasa çıkan derginin bir gün sonra kapatılması, beraberinde birçok soru işaretini de getirdi. Derginin zor bir sürece girdiği askeri savcının talimatıyla 13 Nisan'da düzenlenen ve dört gün süren polis baskınıyla kendisini göstermişti. Derginin son sayısında Nokta'ya düzenlenen polis operasyonuyla ilgili çok sayıda makale ve haber yer alıyor.

SARIKIZ VE AYIŞIĞI

Nokta'nın 29 Mart tarihli sayısında, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen notlar yayımlanmış, bu notlarda kuvvet komutanları ve jandarma komutanının AK Parti'ye karşı "Sarıkız" ve "Ayışığı" adlı iki ayrı darbe planladığı, ancak dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün bu girişimlere karşı çıktığı iddia edilmişti. Nokta Dergisi Örnek'e ait olduğu öne sürülen ve daha önce de basında bir kısmı yayımlanan günlük notlarının 2003 yılı sonu ve 2004 yılı başlarına ait olan bölümlerini yayımlamıştı. Öte yandan, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt gerçekleştirdiği basın toplantısında, Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlüğün Genelkurmay arşivinde bulunmadığını söylemişti. Büyükanıt, "Bütün arşivi tarattım böyle bir belge ya da benzer bir yazışma yok" demişti. Dergi ayrıca Genelkurmay'ın medya kuruluşları için hazırladığı güvenilirlik değerlendirme raporu olan 'Andıç'ı da yayınlamıştı. Andıçta; 9 adet, toplam 52 sayfa olan "hizmete özel" yazılar arasında, daha medya kuruluşlarının TSK ile ilgili yaptığı haberlere "artı" ve "eksi" not verilen bir değerlendirme cetveli de yer alıyordu.

ZOR SÜRECİN BAŞLANGICI

Sondan bir önceki sayısında ordunun sivil toplum kuruluşlarını nasıl örgütlemeye çalıştığını anlatan dosyaya yer veren Nokta'ya 13 Nisan'da polis baskını düzenlenmişti. Baskının, Genelkurmay Başkanlığının yürüttüğü bir soruşturma çerçevesinde Ankara’dan gelen talimat üzerine yapıldığı ortaya çıkmıştı. Arama gerekçesi is derginin son sayısındaki “Günümüzdeki sivil eylemler, ne kadar sivil” konulu kapak haberi oldu. Dergideki tüm bilgisayar ve belgelere el konulurken, Görmüş, kendilerinden istenen belgeyi vermelerine rağmen, bütün dökümanların kopyalanmasının yorumlara açık olduğunu söylemişti. Alper Görmüş, derginin son sayısındaki “Editörden" yazısının başlığını da bu olayla ilişkilendirerek, “Kaldım gene buralarda" diye attı. Patronu Ayhan Durgun'a, dergi iyice oturduktan sonra hayalini kurduğu kır hayatına geçmeyi ve haftanın yarısında dergiyle ilgilenmeyi kabul ettirdiğini belirten Görmüş, yaşanan son gelişmeler nedeniyle bu kararından vazgeçtiğini yazmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious