Nokta bu hafta polisle birlikte hazırlandı

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Nokta Dergisi'nin, polis tarafından basılmasının ardından, dergiye ait bilgisayarların hafızalarının kopyalanması ve polis'in çalışmaları sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, savunduklarının arkasında olduklarını ifade ederken basın camiası olayı kınamaya devam ediyor.

Emniyet birimleri, Nokta Dergisi Genel Merkezi'nde bulunan bütün bilgi ve belgelerin kopyasını alıyor.

Nokta Dergisi'ne Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nın izniyle yapılan baskında 3. gün geride kaldı. 13 Nisan 2007 tarihinde Genelkurmay Askerî Savcılığı'nın isteği ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın izni ile Nokta Dergisi'nde başlatılan inceleme devam ediyor.

Dergide bulunan bilgi ve belgelere yönelik polis araştırması sürüyor. İnceleme yapan polis ekiplerinin dergi çalışanlarına verdiği bilgiler doğrultusunda incelemenin bitirilebileceği öğrenildi.

Aralarında Mali Şube ve Bilgi İşlem Bürosu ekiplerinin de bulunduğu polisler incelemelerini sürdürürken, binaya giriş ve çıkışlar da polisler tarafından denetleniyor. Dergi çalışanlarından edinilen bilgilere göre incelemeyi sürdüren polis ekipleri için dergide özel bir bölüm tahsis edildiği ve araştırmaların bu bölümde sürdürüldüğü öğrenildi.

Yetkililerin, bilgisayar kayıtları ve yazılı dokümanların yanı sıra yazılı ve görsel bütün belgeleri inceledikleri ve birer kopyasını çıkardıkları öğrenildi. Öte yandan polis ekiplerinin dergi çalışanlarına verdiği bilgilere göre incelemenin büyük ölçüde tamamlandığı bildirildi.

Öte yandan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, 'zor şartlarda görev yapan gazetecilere yönelik baskı ve saldırıların artarak devam ettiğini' söyledi. Esendemir, Nokta Dergisi'ne yapılanların bunun en önemli göstergesi olduğunu aktararak, "Nokta Dergisi'ne baskın yapılarak çalışanlarının bir odaya zorla toplanması ve bilgisayar kayıtlarına el konulmasını şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz." dedi.

Esendemir, ÇGC'nin 32'nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı'na ve Basın Şehitleri Anıtı'na çelenk koyarak, saygı duruşunda bulunduktan sonra yaptığı açıklamada, son günlerde basın kuruluşlarının yaşadığı sorunlara dikkati çekti. Esendemir, ülkenin hassas bir süreçten geçtiğini, bu süreçte herkese önemli görevler düştüğünü belirterek, "Yerel Akdeniz TV'de program yapan iki gazeteci canlı yayın sonrası saldırıya uğramışlardır. Bu tüm gazetecilere yapılmıştır. Saldırganların bir an önce yakalanarak yargıya teslim edilmesini bekliyoruz.' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious