Nokta'nın yayın yönetmenine hapis istemi

  • Giriş : 28.04.2007 / 00:00:00

Alper Görmüş hakkında, emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlüğe ilişkin haber nedeniyle 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nokta Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Alper Görmüş hakkında, emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu iddia edilen günlüğe ilişkin haber nedeniyle 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Görmüş'ün, Nokta Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni ve suça konu olan yazıların eser sahibi olduğu belirtildi.
İddianamede, derginin 29 Mart-4 Nisan 2007 tarihli 22’inci sayısının 4-7 sayfalarındaki "Geçmiş günler, geçmemiş gündemler" ve 10-57’nci sayfalarında "Kıbrıs'ta referanduma giden günlerde Türkiye'de az kalsın emir komuta zinciri dışında bir darbe olacakmış. Kıbrıs'tan gelen sarıkız..." başlıklı haberlerin yer aldığı kaydedildi.
Haberde, "Özden Örnek, görevi devraldıktan 3 gün sonra yıllardır büyük bir titizlikle sayfalarını doldurduğu günlüğünde şu satırları yazdı" şeklinde ibarelere yer verildiği belirtilen iddianamede, haberde Örnek'in darbe yapma konusundaki not ve planlarını içeren günlüğünün ve bu günlüğün içeriğinin kaleme alındığı anlatıldı.
Şikayetçi Özden Örnek'in, "dergide yayınlanan kurgu günlüklerdeki sözde kendi ağzından çıkan ibarelere dayanılarak iftira suçu işlendiğini, uydurma ve düzmece satırlar olduğunu, bir kuvvet komutanının asla kullanmayacağı bir üslupta, onur ve haysiyetini karalamak amacıyla kendisine atılan iftiraları içerdiğini, bu günlüğü kendisinin yazmadığını, bu satırlardaki fikirlerin kendisine ait olmadığını" bildirdiği anlatılan iddianamede, Özden'in "darbe girişimcisi Oramiral" tabiri kullanılarak kendisine hakarette bulunulduğunu öne sürdüğüne yer verildi.
Ahmet Alper Görmüş'ün savunmasında, Basın Kanunu’nun 12’nci maddesi uyarınca haber kaynaklarının açıklanmaması hakkını kullandığını ve bu aşamada açıklama yapmayı gerekli görmediğini belirttiği kaydedilen iddianamede, Görmüş'ün günlüğün Örnek'e aidiyetini içeren bilgi ve belgeleri savcılığa sunmadığı, günlüğün varlığı ve şikayetçiye ait olduğuna dair bilgi, belge ve delillere ulaşılamadığı ifade edildi.
Görmüş'ün "iftira" suçundan TCK'nın 267’inci maddesinin 1’inci fıkrası uyarınca 1 ile 4 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, sanık hakkında aynı maddenin "Fiilin maddi eser ve delillerini uydurarak iftirada bulunulması halinde, ceza yarı oranında artırılır" hükmünü içerin 2’nci fıkrasının da uygulanması talep edildi.
İddianamede, Görmüş'ün "neşren hakaret" suçundan da TCK'nın 125’inci maddesi uyarınca 3 ay ile 2 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious