Norm kadro uygulaması kaldırılmalı

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

Tüm Belediye ve Genel Hizmet İşçileri (Hizmet- İş) Sendikası Genel Sekreteri Rahmi Yavuz, en büyük sorunlarının norm kadro olduğunu ifade ederek, norm kadro uygulamasının kaldırılmasından yana olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hizmet- İş Sendikası Erzurum Şube Başkanlığı 3. Olağan Genel Kurulu'na katılan Genel Sekreter Rahmi Yavuz, genel kurulları bir çatışma değil çalışma kurulu olarak gördüklerini ifade etti. Bu nedenle anlayışların da işçi- işveren çatışma alanı olmadığını aksine uzlaşmadan yana olduklarını söyleyen Yavuz, sendika olarak 3 ana sorunları bulunduğunu belirtti.

Bunlardan ilkinin norm kadro, ikincisinin geçici işçiler, üçüncüsünün de taşeron firmalar olduğunu vurgulayan Yavuz, "Yeni Belediye Kanunu, birçok alanda olduğu gibi, personel konusunda da yeni bir düzenleme getiriyor. Kanunun 49. maddesine göre, belediyeler norm kadro düzenlemesi yapacaklar ve personeli norm kadroya uygun olarak çalıştıracaklar. Belediyeler, norm kadro düzenlemesini kendilerine göre yorumluyorlar. Bazı belediyelerimiz işçi çıkarmaya çalışıyor. 2006 yılının sonuna kadar işçilerimiz rahat olsun asla işçi çıkartma olmayacak. Bu norm kadro uygulamasının kaldırılmasını istiyoruz." dedi.

Türkiye'nin 7. büyük sendikası olduklarını ve 'önce insan, önce emek' diyerek yola çıktıklarını belirten Yavuz, işverenlere karşı çatışma değil uzlaşma düsturuyla yaklaştıklarının altını çizdi. Yavuz, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye son yıllarda istikrar iklimine girdi ancak son olaylar özellikle de canice yapılan son eylemle bu istikrarı engellemek istiyorlar, birlik beraberliğimizi bozmakm istiyorlar. Ne yaparsalar yapsınlar, bu düzeni, birlik beraberliğimizi bozmamayalım. Daha da güçlenerek devam edelim."

Palandöken Dağı'ndaki Palan Otel'de yapılan genel kurula katılan AK Parti Erzurum Milletvekilleri Mustafa Nuri Akbulut, Mustafa Ilıcalı ve Mücahit Daloğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Dadaşkent Belediye Başkanı Vahdettin Yaylalı, Palandöken Belediye Başkanı Cenap Köksal Birdal ile Ilıca Belediye Başkanı İsmail Efe de kısa birer konuşma yaparak, sendika ile hükümet ve belediyelerin uyum içerisinde çalıştığına işaret ettiler. Milletvekili Ilıcalı, sendikaların çatışmadan işçinin haklarını savunan kurum olduğunu söylerken, Akbulut ise AK Parti hükümetinin işçinin, emeklinin, memurun ve tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyan bir iktidar olduğunu, 'Keşke kolum kırılsaydı da bu hükümete oy vermeseydim' dedirtmediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından seçime geçildi. Bölgedeki 21 belediyeden bin 600 üyesi bulunan Hizmet İş Sendikası Erzurum Şubesi 3. Olağan Genel Kurulu'na başkan adayı olarak Cevdet Tamgaç tek aday olarak katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious