Norveç, 100 bin Türk işçi istiyor

Norveç, 100 bin Türk işçi istiyor.13418
  • Giriş : 15.02.2008 / 00:35:00
  • Güncelleme : 18.02.2008 / 00:17:48

100 bin kişilik iş gücü ihtiyacı olan Norveç Türkiye’den işçi gelmesini istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NORVEÇ'E İŞÇİ OLARAK NASIL GİDİLİR?

Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen, bunun için öncelikle göç yasasındaki zorlukları kaldıracaklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Norveç Bakanı Hanssen’e 6 ay içinde 100 bin nitelikli iş gücü hazırlayabileceklerini kaydetti. Norveç’in Ankara kadar nüfusu olduğuna, kişi başı gelirin 50 bin dolar olduğuna dikkat çeken Çelik, “Norveç’te işsizlik sorunu yok. Demografik açısından da nüfusu yaşlanan ve iş gücü piyasalarına ihtiyacı olan bir ülke” dedi.

Norveçli Bakan Hanssen, ülkelerinde iş gücü açısında sıkıntılar olduğuna işaret ederek, işletmelerin kendisine ’Ben ne yapacağım, iş gücünü nerden bulacağım’ diye sorduğunu kaydetti. Türkiye’de ise nitelikli iş gücü sayısının oldukça yüksek olduğunu belirten Hanssen, bu kişilerin Norveç piyasasına katkıda bulunabileceğini ifade etti.

Sosyal güvenlik anlaşmasını devam ettirme kararı aldıklarını dile getiren Hanssen, “Bu bağlamda Norveç’teki firmalarımıza Türkiye ile ilgili olarak bilgilendireceğiz. Türkiye’de nitelikli, vasıflı birçok işsiz insan olduğunu, Norveçli işletmeler için Türkiye’de bu anlamda fırsatlar olduğunu anlatacağız” diye konuştu. Hanssen, Norveç’teki göç yasalarının katı olduğunu, bunu kaldıracaklarını da sözlerine ekledi.

***

Editörün Notu: Haberin altındaki "Yorum Ekle" butonuna tıklayarak yazdığınız "mesleğim şudur, şu sertifikalarım var, beni de işe alın, numaram budur" gibi "iş müracaatı" içeren yorumlar artık onaylanmamaktadır. Sitemizin söz konusu ülke ve işçi alımından vazifeli şirketle herhangi bir bağlantısı yoktur. Okurlarımıza önemle duyurulur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious