Norveç, İsrail'i kınadı

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Norveç, İsrail'in Lübnan'a saldırısını kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Norveç Hükümeti adına açıklama yapan Dışişleri Bakanı Jonas Gahr Store, "Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler hakkında derin kuşkularımız var.Bu gelişmeler uluslararası bir krize dönüşebilecek bir hal alabilir,bundan kaçınmalıyız" dedi.
Bakan Store, Norveç hükümetinin, gerek Hizbullah'ın İsrailli 2 askeri kaçırmas ını gerekse İsrail'in bu olaya verdiği tepkiyi kınadığını açıkladı. Store, "Norveç hükümeti olarak biz, İsrail'in Lübnan'a yaptığı saldırıyı Beyrut'daki havaalanının bombalanmasını ve Lübnan deniz donanmasını kuşatmasını esefle kınıyoruz. Bu durum kesinlikle kabul edilemez ve gerginliği tehlikeli bir şekilde tırmandıracaktır." diye konuştu.

Dışişleri bakanlığından diğer bir yetkili, saldırıların başlamasından sonra yaptığı ilk açıklamada, Norveç hükümetinin İsrail'in

yaptığı bu saldırı karşısında mesafeli duracağını belirtmişti. Fakat, Dışişleri Bakanı Gahr Store, yapılan ilk açıklamanın aksine çok sert bir dille İsrail'in saldırısını eleştirdi. Bakan Store Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne bu olaya müdahale etmesi çağrısında bulundu.

Daha önce Norveç'in Ortadoğu danışmanlığını yapan Svein Sevje ise, "Bu çatışmaların Ortadoğu'nun diğer bölgelerine de yayılabileceği tehlikesi ile karşı karşıyayız" diyerek gerginliğin büyümesinden endişesini dile getirdi. Sevje, yıllardır Ortadoğu barışı için aktif olarak çalışan Norveç'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini, bu olayı değerlendirip müdahale etmesi konusunda uyarmasını istedi.

Sevje, İsrail'in askeri saldırıda bulunmasının kendini savunma hakkıyla açıklanamayacağını sözlerine ekledi.

Norveçli yetkililer, Lübnan'daki vatandaşları ile iletişim kurarak onların güvenliğini korumaları açısından yardım sağlamaya çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious