Norveç 'K. Kutbu Stratejisi'ni açıkladı

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Kuzey Kutbu üzerinde hak iddia eden Norveç, bölgedeki kaynaklar konusunda Rusya'yla işbirliğine gidebileceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Norveç Dışişleri Bakanı Gahr Stoere, son bir yıldır Norveç'in dış politikasında yeni ve önemli bir açılım olarak nitelendirilen 'Kuzey Kutup Stratejisi'ni, bugun, kuzey şehri Tromso'da yaptığı bir basın toplantısıyla açıkladı.

Kuzey Kutbu'nun bu yıl içerisinde, Avrupa kıtası haritalarında yer almaya başladığını belirten Stoere, "Diğer ülkelerdeki yetkililer, Kuzey Kutpu'nun Norveç'in sınırları içinde yer alıp Avrupa'ya dahil olmasının çok önemli olduğunun farkına vardılar" dedi.

Stoere, "Kuzey Kutbu üzerinde uluslararası bir ilgi var. Bunun sepeleri arasında; buradaki Barent denizinde canlı deniz ürünleri ve Norveç-Rusya petrol yatakları ile küresel iklim değişikliklerinin en açık şekilde burada görülebilmesi yer alıyor" dedi.

Norveçli bakan "Mesajımız ve önerimiz; bu bölgeyi Norveç olarak bizim yönetmemiz ve bu konuda diğer ülkelerin de bize yardımda ve işbirliğinde bulunmalarıdır. Böylelikle insanlık için önemli bir bölge olan kuzey kutbunun gelişimini ve korumunu sağlamış olacağız." dedi.

Stoere, "Norveç'in Kuzey Kutpu stratejisinin başka bir faydası ise Rusya ile ilişkilerimizi geliştirecektir. Rusya, hızlı ekonomik kalkınma yaşamakta. Ülkedeki ekonomik, sosyal, ve politik değişiklikler Norveç'in politikalarını etikelemez; fakat bu değişiklikleri yakından takip edip ona göre hareket etmekteyiz. Norveç'in Rusya'ya yönelik politikası; karşılıklı çıkarlar ve dayanışma üzerine kuruludur" dedi.

Stoere basın açıklamasının devamında, Rusya ile Barent denizindeki kaynaklar ve enerji konularında birlikte çalışabileceklerini ve bu konudaki dayanışma ve işbirliklerini arttırmak istediklerini belirtti.

Dış işleri bakan "Hükümet olarak Kuzey Kutpundan yararlanabileceğimiz kadar yararlanmak ve bu bölgeyi canlandırarak yeni iş ve yaşam alanları oluşturmaya çalışacağız. Bununla birlikte bu bölgede sınır komşumuz olan Rusya ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek ve bu bölgenin doğal yapısını korumayı amaçlıyoruz" sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Kuzeey Kutbu üzerinde Norveç ve Rusya'nın yanı sıra ABD, Kanada ve Danimarka da hak iddia ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious