Norveç Savunma Bakanı, Bakanı Vecdi Gönül'ü ziyaret etti

Norveç Savunma Bakanı, Bakanı Vecdi Gönül'ü ziyaret etti.48488
  • Giriş : 27.06.2007 / 19:02:00

Norveç Savunma Bakanı Anne Grete Strom Erichsen, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ü ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gönül, Erichsen'i Bakanlık'ta askeri törenle karşıladı. Erichsen, daha sonra, özel defteri imzaladı.

Gönül, makamında gerçekleşen görüşme öncesinde yaptığı konuşmada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ile Norveç'in, birisi Avrupa'nın güneyinde diğeri de Avrupa'nın kuzeyinde olan iki NATO ülkesi olduğununa dikkati çekti. Norveç'te 16 bin Türk vatandaşı yaşadığını, bunun 10 bininin aynı zamanda Norveç vatandaşı olduğunu belirten Gönül, Türkiye'ye her yıl yaklaşık 160 bin Norveç'li turist geldiğini kaydetti.

Bugüne kadar Norveç'le Türkiye arasında herhangi bir askeri anlaşma ve savunma sanayi işbirliği olmadığını da ifade eden Gönül, ''Sayın Bakanın bu ziyareti ile, eksik kalan pek çok konunun halledilebileceğini ümit ediyorum'' dedi.

Gönül, ziyaretin, bundan sonra yapılacak müşterek çalışmaların önemli bir merhalesini teşkil edeceğini de sözlerine ekledi.

Erichsen de, Türkiye'de bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Türkiye ve Norveç'in, Afganistan'da birlikte çalıştıklarını hatırlattı.Erichsen, Türkiye ve Norveç'in AB üyesi olmayan iki NATO ülkesi olduğunu belirterek, ''Bu kapsamda da her anlamda, siyasi ve askeri ilişkilerimizi geliştirmekte olduğumuzu ifade etmekten memnuniyet duyuyorum'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious