Norveç'in iş gücü sıkıntısını 100 bin Türk işçi çözecek

Norveç'in iş gücü sıkıntısını 100 bin Türk işçi çözecek.17204
  • Giriş : 14.02.2008 / 21:32:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 15:04:13

Norveç iş gücünde yaşadığı sıkıntıyı çözmek için Bakan Hanssen'i Türkiye'ye gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NORVEÇ'E İŞÇİ OLARAK NASIL GİDİLİR?

NORVEÇ, ORTA VE UZUN VADEDE 100 BİN İŞÇİ İSTİYOR

Norveç iş gücünde yaşadığı sıkıntıyı Türkiye ile çözecek. 100 bin kişilik iş gücü ihtiyacı olan Norveç, Türkiye'den nitelikli iş gücü ithal edecek. Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen, bunun için öncelikle göç yasasındaki katılıkları kaldıracaklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise, Norveç Bakanı Hanssen'e 6 ay içinde 100 bin nitelikli iş gücü hazırlayabileceklerini bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Görüşmenin ardından açıklama yapan Çelik, çalışma hayatıyla ve sosyal güvenlikle ilgili değerlendirmeler yaptıklarını belirterek, Norveç'le sosyal güvenlik anlaşmasının olduğunu anımsattı. Bu anlaşmanın tadili ile ilgili taleplerinin olduğunu dile getiren Çelik, Norveç'in sosyal güvenlik çerçevesinde değerlendirme yapacaklarını söyledi. Norveç'in Ankara kadar nüfusu olduğuna, milli gelirinin 50 bin dolar olduğuna dikkat çeken Çelik, “Norveç'te işsizlik sorunu yok. Demografik açısından da nüfusu yaşlanan ve iş gücü piyasalarına ihtiyacı olan bir ülke” dedi.

Türkiye'nin özelliğinin ise daha farklı olduğunu vurgulayan Çelik, Türkiye'de işsizliğin olduğunu söyledi. Çelik, ülkelerin kurum ve kuruluşları, elçilikleri ile sivil toplum örgütlerinin önümüzdeki dönemde ilişkilerini sürdüreceğinin altını çizdi.

-TÜRKİYE, İŞ GÜCÜ AÇISINDAN FIRSAT-

Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen, Norveç'te iş gücü açısında sıkıntılar olduğuna işaret ederek, Norveç'teki işletmelerin kendisine 'Ben ne yapacağım, iş gücünü nerden bulacağım' diye sorduğunu kaydetti. Türkiye'de ise nitelikli iş gücü sayısının oldukça yüksek olduğunu belirten Hanssen, bu kişilerin Norveç piyasasına katkıda bulunabileceğini ifade etti. Sosyal güvenlik anlaşmasını devam ettirme kararı aldıklarını dile getiren Hanssen, “Bu bağlamda Norveç'teki firmalarımıza Türkiye ile ilgili olarak bilgilendireceğiz. Türkiye'de nitelikli, vasıflı birçok işsiz insan olduğunu, Norveçli işletmeler için Türkiye'de bu anlamda fırsatlar olduğunu anlatacağız” diye konuştu.

Göç politikasından da sorumlu olduğunu belirten Hanssen, önümüzdeki dönemde parlamentoya beyaz belge sunmayı planladığını vurguladı. Hanssen, bu belgenin özellikle iş gücü göçünü kolaylaştıracağına dikkat çekti.

-100 BİN KİŞİLİK İŞ GÜCÜNE İHTİYAÇ VAR-

Açıklamanın ardından basının Norveç'te istihdam ile ilgili sorularını yanıtlayan Çelik, Norveç Bakanı Hanssen'ın, kendisine Norveç'in şu anda 100 bin nitelikli elemana ihtiyaç duyduğunu ifade ettiğini söyledi. Çelik, “Biz de Türkiye için 100 bin nitelikli iş gücünü 6 ay içinde hazırlama imkanımız olduğunu söyledik. Hanssen, Norveç'teki göç yasalarının katı olduğunu, bunu kaldıracaklarını söyledi. İlişkilerin devam etmesi halinde Norveç'e önemli sayıda iş gücü gitme imkanı olabilecek” diye konuştu.
İş-Kur'un elinde 450 bine yakın sertifikalı iş arayan eleman olduğunu belirten Çelik, uluslararası sertifikalandırma gerçekleştiren Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun ise Türkiye'deki iş gücü piyasaları ile ilgili analizlerini sürdürdüğünü dile getirdi. Norveç'in ağırlıklı olarak iş gücü taleplerini Avrupa'dan karşıladığını, Avrupa'daki demografik yapının da hızla yaşlandığını ve sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Çelik, Türkiye'de ise 18-29 yaş arasında 13.5 milyon iş gücü imkanı olduğunu altını çizdi. Çelik, bu görüşmenin iş gücü için kapı aralama olduğunu belirterek, Norveç'in piyasa ile ilgili çalışma yaptırdığını, analiz çerçevesinde sektörlerin belli olacağını vurguladı.

***

Editörün Notu: Haberin altındaki "Yorum Ekle" butonuna tıklayarak yazdığınız "mesleğim şudur, şu sertifikalarım var, beni de işe alın, numaram budur" gibi "iş müracaatı" içeren yorumlar artık onaylanmamaktadır. Sitemizin söz konusu ülke ve işçi alımından vazifeli şirketle herhangi bir bağlantısı yoktur. Okurlarımıza önemle duyurulur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious