Norveçliler hayal kırıklığı yaşıyor

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Norveçlilerin yarısı, Ortadoğu'da yaşanan olayların kısa sürede sona ermemesinden dolayı hayal kırıklığı yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Analiz sonuçları, katılımcılardan sol kesimin büyük bir çoğunluğu savaşın sorumlusu olarak İsrail'i suçlarken, sağ kesimin ise Hizbullah'ı suçladıklarını gösteriyor. Hristiyan Demokrat üyelerinin sadece yüzde 3'ü İsrail'i olaylardan dolayı sorumlu tutuyor. İsrail'i aktif olarak destekleyen partilerin başında gelen Gelişim Partisi'nin(GP) destekçilerinin yüzde 25'i, son zamanlarda yaşanan kargaşanın en büyük sorumlusu olarak İsrail'i görüyor.

Norveçli katılımcıların yüzde 60'a yakını sürekli bir ateşkesin mümkün olmayacağına inanmakla beraber üçte biri hala iyimser tutum sergiliyor. Gelişim Partisi üyeleri yüzde 67 oy oranındaki karamsar bir tutumla, sürekli bir ateşkesin olacağına güvenmiyor.

Karamsarlığın artmasına rağmen, Norveçli katılımcılar, hala barış için aktif rol almanın gerekliliğine inanmakta. Tüm katılımcıların yüzde 62'si, Norveç'in bölgeye Birleşmiş Milletler gözetiminde uluslararası bir barış gücü göndermeleri taraftarı. Yüzde 27'si bu fikre karşı çıkarken sadece yüzde 11'i kararsız bir tutum sergilemekte. Sosyalist Sol, İşçi ve Muhafazakar Partileri'nin katılımcıları ise barış gücüne Norveç'in katılımı savunmakta.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious