Noter huzurunda özgürlük direnişi

Noter huzurunda özgürlük direnişi.15864
  • Giriş : 27.02.2008 / 19:40:00
  • Güncelleme : 27.02.2008 / 19:44:00

Eğitim-Bir-Sen, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına rağmen öğrencileri içeri almayan Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'ndeki başörtüsü yasağını noter tespitiyle belgeledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yasağı belgelemek için noterle birlikte Fen-Edebiyat Fakültesi’ne giden Eğitim-Bir-Sen heyeti özel güvenlik güçleri tarafından engellendi.
Uzun süre güvenlik güçlerince içeri alınmayan, zaman zaman iteklenen ve hakarete uğrayan Eğitim-Bir-Sen heyeti, güçlükle mağdur öğrencilerin bulunduğu yere ulaşabildi.

DERSE GİREMEYEN ÖĞRENCİLER NOTER KANALIYLA BELGELENDİ
Sendika heyetinin rektör ve dekanla görüşme talebi yerine getirilmezken, yüzlerce başörtülü öğrencinin derslere alınmadığı noter tarafından tek tek tesbit edildi.
Yasağın devam ettiğinin tespit edilmesinden sonra Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez, fakültenin önünde çok sayıda sendika üyesinin katıldığı kitlesel bir basın açıklaması yaptı.

Etyemez açıklamasında, “Fakültelerin ana giriş kapısından içeri alınan öğrenciler dersliklerin bulunduğu binanın önüne konulan güvenlik barikatlarıyla derse alınmamaktadır. Bu, yasağı ve antidemokratik ayıplarını örtme gayretidir.”dedi.
Yapılan Anayasa değişikliğinin üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kalkması için yeterli olduğunu belirten Etyemez, “Bunun için ayrı bir kanunî düzenlemeye gerek yoktur. Rektörler kendilerine bir talimat gelmesini beklemeksizin Anayasa’ya uygun hareket ederek başörtülü öğrencileri üniversitelere almak zorundadır.” şeklinde konuştu.
Başörtüsü yasağını sürdüren rektörlerin Anayasa suçu işlediğini vurgulayan Etyemez şunları söyledi: “Eğitim-Bir-Sen olarak Anayasa hükmünü hiçe sayarak yasakçı tavrını sürdüren rektörleri tüm üniversitelerde noter marifetiyle tespit ettirdikten sonra yasakçılarla mücadelemizi kanuni zeminde sürdürmek adına suç duyurusunda bulunacağız. Sendika olarak devlet-millet kucaklaşmasının sağlanmasından, Türkiye’nin normalleşmesinden, demokratikleşmesinden ve özgürlükler ülkesi olmasından yanayız. Bu yönde çabalarımız devam edecektir”

Anayasa değişikliği hükümlerine aykırı olarak başörtülü öğrencileri derslere almayan yöneticiler hakkında dava açacak öğrencilere her türlü hukukî desteği vereceklerini söyleyen Etyemez, sendika olarak da yasağı devam ettiren rektörler hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious