Notları değiştiren öğrencinin hapsi istendi

Notları değiştiren öğrencinin hapsi istendi.18581
  • Giriş : 11.07.2009 / 12:03:00

Hacettepe Üniversitesinde bir öğretim görevlisinin bilgisayar şifresini ele geçirerek öğrencilerin notlarını değiştirdiği iddia edilen öğrenci Serhat Nehir hakkında 2 yıl 6 aydan 8 yıla kadar hapsi için dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan tarafından açılan davanın iddianamesinde, Nehir'in, Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlilerinden Meltem Bozkurt'un, e-ileti adresinin şifresine bilişim sistemindeki güvenlik açıklarını da kullanarak hileli yollarla ulaştığı belirtildi.

İdianamede Nehir'in, e-ileti adresi ve şifrelerini kullanarak, öğretim görevlisi Bozkurt adına, üniversitede bu öğretim görevlisinden almış olduğu Temel İngilizce 1 dersinin sonuçlarında değişiklik yaptığına ilişkin beyanda bulunduğu aktarıldı. Serhat Nehir'in, bu şekilde ''F3'' notuyla kalmış olduğu dersteki notunu ''C'' olarak yükseltmek suretiyle bu dersten geçmiş göründüğü kaydedildi.

Serhat Nehir'in, eyleminin anlaşılmaması amacıyla kendisiyle birlikte başka öğrencilerin de notlarını yükseltmiş olarak gösterdiği belirtilen iddianamede, Nehir'in, söz konusu hileli işlemi, babası Halil İbrahim Nehir'e ait internet erişimi üzerinden yaptığının belirlendiği ifade edildi.

İddianamede, öğrenci Nehir'in, ''Bilişim Sistemine Hukuka Aykırı Müdahale Suretiyle Haksız Çıkar Sağlama'', ''Bilişim Sistemindeki Verileri Bozma, Yoketme, Erişilmez Kılma, Sisteme Veri Yerleştirme'' ve ''Bilişim Sistemine Hukuka Aykırı Olarak Girmek Suretiyle Verilerin Yok Edilmesi ve Değiştirilmesi'' suçlarından 2 yıl 6 aydan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianamenin kabul edildiği ve Serhat Nehir'in yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*