Nüfus cüzdanı da teknolojiye yenik düşüyor!

Nüfus cüzdanı da teknolojiye yenik düşüyor!.14574
  • Giriş : 27.11.2007 / 03:43:00
  • Güncelleme : 27.11.2007 / 03:44:38

Nüfus cüzdanının yerini elektronik kimlik kartı alacak.İşte yeni uygulamanın ayrıntıları...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pilot uygulamalarına gelecek yıl başlanacak olan e-devlet projesiyle, tapu kayıtları evden kontrol edilebilecek, vergi işlemleri için vergi dairesine gidilmeyecek, nüfus cüzdanının yerini ise elektronik vatandaşlık kartı alacak.

Kamu hizmetlerine tek noktadan ulaşılmasını hedefleyen “e-Devlet Ana Kapısı”, pilot hizmetlerle 2008 yılında hayata geçirilecek. Bunun için Devlet Planlama Teşkilatı, kamu kurumlarında ortak iletişim alt yapısının kurulması maksadıyla fizibilite çalışması yapıyor.

Vergi dairesinde otomasyon

Sistemin hayata geçirilmesiyle vatandaşlar kamu hizmetlerinde nüfus cüzdanı yerine, temel kimlik bilgileri ve biyometrik unsurları içeren elektronik vatandaşlık kartını kullanacak. Tüm vergi daireleri de otomasyona dahil edilecek. Mükelleflere internet üzerinden verilen hizmetler artırılacak. Adalet Bakanlığı tarafından da kişisel verileri temin edecek yasal düzenleme yapılacak. Kişilerin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı ile temel hak ve özgürlüklerin korunmasını temin ederek, elektronik sistemler aracılığıyla veya diğer yollarla kişisel verilerin hukuka aykırı işlenmesinin önüne geçilecek.

Tapuda ortak kullanım

Gelecek yıl Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) de 225 tapu sicil müdürlüğü ve 9 kadastro müdürlüğünde yaygınlaştırılacak. Bu kapsamda oluşturulan veri tabanının Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, belediyeler ve noterler gibi ihtiyaç duyan kurum ve kuruluşlarla paylaşımı gerçekleştirilecek. Tapu kadastro kayıtlarının Mernis kayıtları ile entegrasyonu sağlanacak, böylece vatandaşlar kendi mülkiyetlerinde olup bitenleri rahatlıkla izleyebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious