Nüfus cüzdanı en pratik nasıl değişir?

Nüfus cüzdanı en pratik nasıl değişir?.21032
  • Giriş : 16.03.2009 / 17:53:00
  • Güncelleme : 16.03.2009 / 18:10:50

İçişleri Bakanlığı tarafından kimlik numarası olmayan nüfus cüzdanlarının değiştirilmesi esnasında aksama yaşanmaması için 5 hususa dikkat çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlık 81 ilin valiliğine nüfus cüzdanı değiştirme taleplerini karşılama talimatı gönderdi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay imzalı genelgede 30 Mart 2009 tarihine kadar Nüfus Müdürlüklerinin Cumartesi ve Pazar günleri çalışması istendi.

Kimlik numarası olmayan nüfus cüzdanlarının değiştirilmesi esnasında aksama yaşanmaması için 5 hususa dikkat çekildi. Yerel seçimler nedeniyle artan nüfus cüzdanı değiştirilmesine yönelik taleplerin karşılanması için müdürlüklerin seçim akşamına kadar cumartesi ve pazar günleri de çalışması istendi. Nüfus cüzdanı ile başvuru yapılması durumunda cüzdan seri numarası sistemdeki bilgilerle aynı ise müracaat edilen her nüfus müdürlüğünden nüfus cüzdanı alınabileceğine dikkat çekildi. Vatandaşlık numarası eklenmesi için getirilen nüfus cüzdanlarında seri numarası sistemde bulunmazsa ehliyet, pasaport, basın kartı gibi diğer kimliklerin ibrazıyla vatandaşlık numarası eklenecek. Söz konusu kimlik belgelerinin ibraz edilmemesi durumunda ise muhtarlıklardan alınacak nüfus cüzdanı talep belgesiyle nüfus cüzdanları değişecek. Kayıp nüfus cüzdanı taleplerinde de ilgililerce yerleşim yeri veya diğer adresin bulunduğu muhtarlıktan alınacak nüfus cüzdanı talep belgesiyle cüzdanlar değişecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*