Nüfus cüzdanı olmadan 67 yıl yaşamış

Nüfus cüzdanı olmadan 67 yıl yaşamış.14574
  • Giriş : 06.05.2008 / 13:56:00

Kahramanmaraş'ta nüfus kaydı olmayan ve çevresinde ''Çoban Mehmet'' olarak tanınan 67 yaşındaki kişi, kalp rahatsızlığı geçirince tedavi olabilmek için nüfus cüzdanı talebinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Edinilen bilgiye göre, Türkoğlu ilçesine bağlı Kılılı beldesinde yaşayan 67 yaşındaki ''Çoban Mehmet'', rahatsızlanınca Türkoğlu Devlet Hastanesine götürüldü. Kalp rahatsızlığı olduğu belirlenen ''Çoban Mehmet''den, gerekli işlemlerin yapılması için nüfus cüzdanı istendi.

Nüfus kaydı olmayan ''Çoban Mehmet'' bunun üzerine mahalle muhtarı Şükrü Pınar ile Türkoğlu Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvurarak, nüfusa kaydının yapılmasını talep etti.

-''NÜFUS CÜZDANINA HİÇ İHTİYACIM OLMADI''-

''Çoban Mehmet'', AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatını çobanlık ve amelelik yaparak kazandığını, annesini ve babasını görmediğini belirterek, şunları söyledi:

''Doğduğumda beni buraya bırakıp gitmişler. Hep çobanlık ve amelilik yaptım, askere gitmedim, resmi dairelerle de bir işim olmadı. Bugüne kadar nüfus cüzdanına hiç ihtiyacım olmadı. Eşim ve 6 çocuğum var ve çocuklarım annelerinin üzerine kayıtlı. Hastalanınca tedavi olabilmem için nüfus cüzdanımın olması gerektiğini öğrendim. Şimdi nüfus cüzdanı çıkaracağım, sonra yeşil kart alacağım ve tedavi olacağım.''

Türkoğlu Nüfus Müdürü Davut Şahan ise açıklamasında, ''Çoban Mehmet''in nüfusa kayıt edilmesi ve kendisine nüfus cüzdanı verilmesi için gerekli işlemlere başladıklarını bildirdi.

Vatandaşın, ihmalinden kaynaklanan bir mağduriyet yaşadığını ifade eden Davut Şahan, ''Bir saklı nüfus olayıyla karşı karşıyayız. Yasal çerçevede gerekeni hızla yapacağız. Mehmet amca, nüfus cüzdanının olmamasından kaynaklanan bir mağduriyet yaşamayacak'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious