Nüfus cüzdanları 2010'da yenilecek

Nüfus cüzdanları 2010'da yenilecek.14754
  • Giriş : 23.03.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 23.03.2009 / 00:40:02

Nüfus cüzdanında TC kimlik numarası bulunmayanlar vatandaşlar, nüfus müdürlüklerinin önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu. Oysa 2010'da cüzdanlar yenilenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nüfus cüzdanında TC kimlik numarası bulunmayanlar vatandaşlar, hafta sonu tatilinde nüfus müdürlüklerinin önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Cumartesi ve pazar günlerinde de akşam 20.00'ye kadar hizmet veren nüfus müdürlüğü personeli, vatandaşların, kendilerine verilen 'nüfus kayıt örneği'ni almak yerine nüfus cüzdanını değiştirme yolunu tercih ettiğini söylüyor. İnsanların, "Gelmişken nüfus cüzdanımı değiştireyim" düşüncesinde olduğunu ifade eden nüfus müdürlüğü personeli, "Nüfus cüzdanında TC kimlik numarası olmayanlar, bizim verdiğimiz nüfus kayıt örneği ile seçimde oy kullanabilecek. Bu belge 6 ay süreyle de geçerli olacak. 2010'da nüfus cüzdanlarının değişeceğini ve akıllı kimlik kartlarının geleceğini söylememize rağmen, vatandaş kimlik kartlarını değiştirmek için saatlerce bekliyor." dedi.

İzmir'in Bornova İlçe Nüfus Müdürlüğü Personel Sorumlusu Aziz Civan, 2010'dan itibaren akıllı kimlik kartlarının uygulanacağını ifade etti. Bunun için nüfus cüzdanlarını değiştirmenin gerek olmadığına dikkat çeken Civan, insanların 'gelmişken nüfusumu değiştireyim' düşüncesinin yanlış olduğunu belirtti.

Nüfus cüzdanının değiştirmek için iki saat sırada beklediğini ifade eden Mehmet Yılmaz, "Kendimin, eşimin ve çocuklarımın nüfus cüzdanlarını değiştirmek istedim. Saatlerce bekledim. Görevliler, kimlik kartlarının zaten değişeceğini söyledi. Sadece nüfus kayıt örneği aldım. İki saat boşuna bekledim." diye konuştu.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü'nün ürettiği Elektronik Kimlik Kartı, sağlıktan sosyal güvenliğe kadar her türlü bilgileri barındıracak. Geçen yıl Eylül ayında Bolu'da pilot uygulamasına başlanan Elektronik Kimlik Kartı'nın, 2010'dan itibaren tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılması planlanıyor.

Nüfus müdürlüklerinden, oy kullanmaya olanak sağlayan nüfus kayıt örneği, bir kaç saniyede alınıyor. Nüfus cüzdanını değiştirme işlemi ise saatlerce beklemeyi gerektiriyor. Aziz Civan, Bornova'da günde bin kişiye TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı verdiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*