Nüfus kayıt sistemi ile belediyeler karlı çıkacak

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

Hakkari Valiliği ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürlüğü, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantıda belediyelerin merkez ve köylerde cadde, ev ve iş yerlerinin numaralandırlıması konusu gündeme getirildi.

TÜİK Van Bölge Müdürü Hakan Göregen, yeni getirilecek sistemle yerleşim yeri levhalarının dijital olarak günlük nüfusu verebilecek seviyeye geleceğini söyledi. Göregen, binaların numaralandırılmasında bazı vatandaşların kendilerinin mimlenmekten korkarak numaraları sildiğini belirterek, en önemli vazifenin vatandaşı bilgilendirmek olduğunu sözlerine ekledi.

Yeni sisteme en çok belediye başkanları sevindi. Yüksekova Belediye Başkanı M. Salih Yıldız, ilçe nüfusunun tabelada 59 bin yazdığını, 59 bin nüfusun geliriyle 120 bin nüfusa hizmet vermeye çalıştıklarını belirtti. Bunun nedeninin de nüfus sayımından sonra itiraz edenlerden dolayı nüfuslarının geri çekilmesi olduğunu söyledi. Yıldız, yeni sistemle nüfuslarının gerçek durumunun ortaya çıkacağını sözlerine ekledi.

Türkiye'de başlatılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, Hakkari'deki kamu kurum amirlerine ve iligili makamlara bir bilgilendirme toplantısı olarak anlatıldı. TÜİK Van Bölge Müdürü Hakan Göregen'in verdiği bililendirme toplantısı Hakkari Valiliği Toplantı Salonu'nda yapıldı. Toplantıya başkanlık eden Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu, yeni sistemle bir dizi kolaylıklar olacağını söyledi. Sağlık alanında büyük kolaylıklar getireceğini söyleyen Nasuhbeyoğlu, sağlık ekiplerinin her yıl ev halkını tespit çalışmasından kurtulacağını belirtti. Yine hangi mahallede kaç okuyan çocuk olduğunu, bundan dolayı o yere ne kadar okula ihtiyaç olacağının bilineceğini, seçmen listelerinin hazırlanmasının kolaylaşacağını, ayrıca yerleşim yerinde hangi yaş grubunda kaç insanın olacağını öğrenmelerinin kolaylaşacağını vurguladı.

Toplantıya Beldiye Başkanları, ilçe kaymakamları ve ildeki bazı kurum amirleri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious