Nüfus sayım listeleri askıya çıkartıldı

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Adrese dayalı nüfus sayımı tamamlanan illerde, sayım listeleri muhtarlıklarda askıya çıkartıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bugüne kadar nüfus sayımında sayılmayan vatandaşlar bağlı bulundukları muhtarlıklarda 2 Temmuz'a kadar sayılabilecekler.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürü Durmuş Ali Şahin, bugün itibarıyla listelerin muhtarlıklarda askıya çıkartıldığını söyledi. Her muhtarlıkta sayım memuru bulunduğunu belirten Şahin, bugüne kadar nüfus sayımında sayılmayan vatandaşların muhtarlıklara başvurmaları konusunda uyararak, "Sayım memurlarının daha önce gittiği adreslerde bulunmayan vatandaşlar, askı süresince sayılmaları kendi menfaatleri açısından iyi olacak. Sayım görevlileri hangi adreste kimin sayımı yapılmadığını biliyor. Bu adreslere bir kez daha gidip onları sayılmaları için uyaracağız. Bunların bir kısmının başka illere gidip sayıldığı yönünde duyum alıyoruz. Onlar bu yanlış sayımdan vazgeçsinler." diye konuştu.

Göç alan her ilde olduğu gibi Adana ve Mersin illerinde de bir çok vatandaşın başka vilayetlere giderek sayıldığını belirten Şahin, o vilayette konutu bulunanlar için hukuki açıdan bir sorun olmadığını ancak kamu hizmeti bakımından ilerde çok büyük sorunlarla karşılaşacaklarını kaydetti. Özellikle seçimlerde oy kullanma amacıyla başka illerde ve şehirlerde sayılma işinin olduğuna dikkat çeken Şahin, bu durumun vatandaşlar için bir artısı olmadığına dikkat çekerek, "İleriki aylarda bu durumun zararı olduğunu görecekler. Çocuklarını okula kaydettirirken, sağlık hizmeti alırken, elektrik, su ve kredi kartı faturaları veri tabanında bulunan adrese gideceğini görecekler. Bu mağduriyeti yaşamamaları için askı süresi içinde adres düzeltmelerine gitmelerinde fayda var." dedi.

Adana'nın nüfusunun bir önceki nüfusuna çok yakın olduğunu belirten Şahin diğer illerde olduğu gibi nüfusun çok geride olmadığını kaydetti. Şahin, gerçek sayım sonuçlarının listelerin askıdan indirilmesinden sonra açıklanacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious